Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Drsné osudy českých producentů: Krutá smrt Nejedlého, sebevražda Jurtina, rakovina Pomejeho a záhada kolem Kovarčíka

Filmoví producenti umírají mladí.
Zdroj: Herminapess, se souhlasem J. Jurtina a P. Páska/koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
SMUTNÉ KONCE

Jak redakce eXtra.cz v úterý informovala jako první, zemřel kontroverzní filmový producent Jan Nejedlý (†52). Podle dostupných informací si při pádu na schodech přivodil těžké zranění hlavy a zemřel pak po několika měsících v kómatu v nemocnici. Nebyl ale rozhodně prvním z producentů známých českých filmů, kteří odešli předčasně. V posledních letech jich zahynula celá řada.

Jan Nejedlý: Smrt na schodech

Producent Jan Nejedlý (například Snowboarďáci) býval snoubencem herečky Sandry Novákové, než ho opustilo štěstí a dohnaly ho dluhy, takže přišel o majetek a nakonec kvůli podvodu i o svobodu. Jak redakce eXtra.cz již informovala, před smrtí v 52 letech si stěžoval na vážné zdravotní problémy.

Jiří Jurtin: Dluhy a sebevražda

V září 2022 se světem českého filmu roznesla zpráva, že zahynul i další notorický dlužník, producent Jiří Jurtin (†46). Pravděpodobně kvůli tlaku okolí (přihlášené pohledávky dosáhly výše 217 milionů korun) a kvůli zdravotním potížím se zastřelil. Stál například za filmy Lída Baarová, Bestiář, Bony a klid 2, Babovřesky, Kameňák 4, Czech Made Man nebo Hranaři a za zkrachovalým muzikálem Tři oříšky pro Popelku.

Peter Kovarčík: Podivná smrt v koupelně

Jeho kolegou producentem byl například Peter Kovarčík (†61), s nímž připravoval Lídu Baarovou a muzikály. Kovarčík byl jednou z posledních připomínek divokých devadesátých let, rád se ukazoval s doutníkem a obklopoval se jak luxusem, tak krásnými ženami. Budoval kolem sebe auru okázalosti a úspěchu.

V roce 2015 ho našli mrtvého v jeho bytě v koupelně. Kvůli jeho stykům a kvůli tomu, komu všemu byl nepohodlný (včetně Jurtina), se prověřovala i možnost cizího zavinění. I sám prezident Zeman podle Blesku pochyboval o tom, že by se mohl zabít nešťastnou náhodou, „banálním“ způsobem. Prý totiž uklouzl na mokré podlaze a hlavou se praštil do umyvadla.

Probíhala také řada spekulací, jestli nebyl spjatý s lidmi, kterým předchozí prezident Václav Klaus udělil amnestii. Dobové historky popisovaly divoký příběh o úplatcích a nepohodlnosti nebo o tajném deníku a zmizelých šesti stech milionech. Nic z toho se ale nikdy nepotvrdilo.

Jiří Pomeje: Krutá nemoc

Další jméno ukazuje, jak je česká filmová scéna miniaturní a jak jsou všichni se všemi nějak propojeni. Mezi zkrachovalé filmové producenty, které si našla nemilosrdná smrt, patřil i Jiří Pomeje (†54), z mládí známý i jako herec. Spoluprodukoval Kameňáky, ale zuby si pak vylámal na neúspěšném filmu Andělská tvář, za který zůstal dlužný spoustu milionů. Následkem toho skončil v konkurzu a léta se potýkal s problémy. Nebýt tohoto kiksu, měl by dnes na triku mnohem víc projektů.

Pomeje podle našich informací býval velkým kamarádem Nejedlého prakticky od útlého mládí. Bohužel v roce 2018 se mu vrátila rakovina a 26. února následujícího roku zemřel.

Ti další

Dalším filmovým producentem zesnulým uprostřed velkých pracovních plánů je Jiří Sirotek. Podle webu Novinky zemřel v srpnu 2004 ve věku 57 let. Příčinou byl opakovaný infarkt. Tehdy spolupracoval na Snowboarďácích, které za něj pak "dodělával" Jan Nejedlý. Sirotek točil především česko-německé koprodukční filmy, do povědomí diváků se dostal v roce 1998 díky režiséru Jiřímu Menzelovi, který ho na karlovarském filmovém festivalu kvůli jeho chování ohledně filmové adaptace románu Obsluhoval jsem anglického krále sešvihal proutkem. Podrobně o tom píše web Lifee.cz.

1. září 2010 zemřel producent Pavel Melounek (†53), o jeho úmrtí informovala Česká televize.

I on se podílel na Snowboarďácích, dále pak do jeho producentské filmografie patřily tituly Mrtvej brouk, Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský či Z pekla štěstí. Před smrtí připravoval film Piko. A v jeho plánech se objevovala i v tomto materiálu již několikrát zmiňovaná Lída Baarová.

Český filmový rybníček je malý a k producentům mimořádně krutý…

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy