Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Drsné odebrání Davídka (8 dní): Policie ho vytáhla přímo z kočárku, případ šetří policejní inspekce

Miminko
Zdroj: profimedia.cz
Drsné odebrání

Před několika dny došlo před jedním z karvinských paneláků k drsné akci. Policie měla surově odebrat teprve osmidenního Davídka matce a otci, přičemž ženu měli povalit na zem a na otce dítěte vzít paralyzér. Celý případ už řeší policejní inspekce a podnět k prověření podá také ministerstvo práce a sociálních věcí. Na případ upozornil deník Blesk.

Osmatřicetiletá Alžběta H. se zrovna vracela z procházky se svým osmidenním chlapečkem Davídkem a partnerem Romanem Š. (44), když k nim přistoupila policie. Ta chtěla, aby jí žena dítě okamžitě vydala, což žena neudělala a začala se podle informací bránit. Policie informovala do telefonu, že se žena i muž chovají agresivně a potřebují posily.

Celý zákrok se stal před jedním z paneláků v Karviné a jedna ze sousedek ho dokonce natočila. „Maminku chytili zezadu, trhli s ní a povalili ji na zem. Otec jí běžel pomoci,” prozradila sousedka, která incident točila. Otec dítěte a partner povalené ženy Blesku prozradil, že on dostal ránu paralyzérem.

Sociálka jí odebrala už páté dítě

Na Alžbětu měla policie a sociálka spadeno už dlouho. V jedenácti utekla kvůli bití z domu, žila v ústavech a nakonec se přestěhovala do Prahy. Krátce po sobě se jí narodily tři holčičky, na které zůstala sama a sociální pracovnice jí je odebrala. „Prý jsem agresivní a biju je. Nikdy se nenašel jediný důkaz, že by tomu tak bylo,” uvedla Alžběta H., která své dcerky navštěvuje. Její novou životní nadějí měl být partner, bezúhonný zedník Roman. Úředníci jim ale nechali odebrat už jejich druhé dítě.

Po incidentu na karvinském sídlišti vytáhla sociálka Davídka přímo z kočárku. Poté, co video začalo kolovat internetem, začalo se o případ zajímat ministerstvo práce a sociálních věcí. „Rozhodně budeme požadovat, aby událost krajský úřad důkladně prověřil a podle výsledku jednal,“ sdělil Blesku mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek s tím, že tyto případy vyžadují citlivost a nejdůležitější je podle něj bezpečí dítěte. „K jeho odebrání musí být vždy zákonný důvod. Argument, že v minulosti byly matce odebrány jiné děti, nestačí, ať už byly příčiny jakékoliv,“ prozradil Dostálek. „Matku s dítětem lze umístit do azylového domu, kde jí mohou s výchovou pomoci,“ doplnil.

Azylové domy by jí vyšly vstříc

Jenže karvinská sociálka uvedla, že azylové domy poskytují své služby pouze na přechodné období a hlavně osobám v takových situacích, jako je třeba ztráta bydlení. Jenže s tím nesouhlasí charita České republiky. „Azylové domy mají různá pravidla, ale jsou i takové, kde by rodičům pracovníci vyšli vstříc. Maminka by tam mohla být i s miminkem a oni by ji vedli,” uvedli na pravou míru.

Policie uvedla, že strážci zákona jednali podle pravidel a rodiče odebraného dítěte nespolupracovali. „Neposlechli, proto použili donucovací prostředky a rodiče zajistili. Situace na místě v zájmu zdraví a života dítěte nesnesla odkladu,” prozradila policistka Eva Michalíková.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy