Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Drsná rána pro rodinu paterčat. Jsou na mizině a ještě přijdou o pečovatelky

To je velká radost i starost…
Zdroj: Reprofoto TV Nova
+ Další 2 fotografie
Rodiče českých paterčat Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen mají před sebou velký problém. Rodina paterčat dostala 616 tisíc korun od magistrátu z původní sbírky, kterou pro děti vypsal Klub vícerčat. Bohužel tím ale končí sociální dávky. Rodina nyní přijde také o pečovatelku.

Alexandra Kiňová (27) je matkou prvních českých paterčat. Sourozenci Alex, Daniel, Martin, Michael a Terezka dovrší brzy 4 roky a jejich rodiče mají velké starosti. Nemají totiž z čeho platit základní výdaje. Nakládání s penězi ze sbírky není vůbec jednoduché. Rodiče mají jasná kritéria, podle kterých se musí řídit. Za darované peníze si mohou pořídit pouze to, co je přímo spojeno s paterčaty. Nemohou tak penězi zaplatit nájem a nebo jiné potřebné věci.

„Je to celé na hlavu postavené. Jak je možné prohlásit za příjem něco, s čím dotyčný nemůže volně disponovat,“ řekla iDnes.cz advokátka rodiny paterčat Klára Samková. Maminka dětí to nechce nechat jen tak, a proto se obrátila na ombudsmanku Annu Šabatovou.

„Momentálně vůbec nemohu hradit běžné výdaje domácnosti, hlavně potraviny pro osm lidí, pojištění na auto, telefon, oblečení, léky. Na běžném účtu rodiny jsme takřka na nule. Moc prosím o urychlenou pomoc při jednání s Úřadem práce a Ministerstvem práce a sociálních věcí,“ tvrdí Kiňová.

S blížícími se čtvrtými narozeninami přijdou i další problémy. Nyní do rodiny chodí pomáhat dvě pečovatelky. Každý den na hodinu a půl pomáhají s dětmi i s různými domácími pracemi. To ale čtvrtými narozeninami dětí končí.

Advokátka Klára Samková se bude snažit do případu rodiny zapojit ministryni práce a sociálních věcí. Chce tak získat nárok na všechny dávky, které činí zhruba 27 tisíc měsíčně.

„Rodina bude muset těch 600 tisíc vyčerpat, a teprve až budou na nule, dávky jim obnoví. Za této situace jim budu doporučovat, aby peníze z daru vrátili, protože jinak je to pro ně ohrožující. Nemůžou z nich platit třeba třináctitisícový nájem bytu, respektive mohli by uhradit jen pět osmin nájmu,“ sdělila Samková.

Tohle není ovšem jediná sbírka. Rodinné centrum Milovice se také snaží rodině paterčat pomáhat. Na jejím účtu je momentálně přes 300 tisíc korun.

Související články

Další články