Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jak to chodí v Amazonu v Dobrovízi: Skvěle placená práce? Toto si musíte přečíst!

Jak se tam asi pracuje?
Zdroj: oficiální zdroj
+ Další 3 fotografie
Velké logistické centrum Amazon sídlí v Dobrovízi. Podle masivní kampaně, která válcuje Prahu a okolí, to vypadá, že musí být krása tam pracovat. Šťastné tváře zaměstnanců ukazují, jak se jim v Amazonu líbí. Je to ale pravda? Podívejte se, co píše portál w4t.cz.

Amazon byl ve středočeské Dobrovízi otevřen v září 2015. Od samého začátku jeho působení tam jezdí spousta kamionů s řidiči z východoevropských zemí, kteří v obci nechávají neuvěřitelný nepořádek. Alespoň to si podle webu w4t.cz myslí tamní obyvatelé. Berme v potaz, že před logistickým centrem mnohdy čeká až padesát kamionů. Místní si sice na Amazon stěžují, ale již dlouhou dobu se nic neděje a vesnice se mění ve skládku, píše se na portálu w4t.cz.

„Řidiči, nejčastěji původem z různých východoevropských zemí, totiž do Dobrovíze často přijíždějí s velkým předstihem a nejhorší to bývá z neděle na pondělí, kdy v okolí čeká okolo padesátky kamionů. A i když tu nejsou žádná sociální zařízení ani odpadkové koše, nějak si řidiči přeci poradí a podle toho to i v okolí vesnice vypadá. Místní si mohou stěžovat na Amazon, to je asi tak všechno – vše mají přeci na svědomí externí dopravní firmy… Ale kdyby s tím samotný Amazon chtěl něco dělat, na dopravní firmy, které si najímá, by si došlápnout dokázal,“ stojí na webu w4t.cz, který se situaci v Amazonu a jeho okolí detailně věnuje.

Jaké ve skladu panují podmínky? Opět budeme citovat portál w4t.cz. „Do Amazonu svážejí zaměstnance autobusy až z Jičínska a nechybějí espézetky ani z dalších koutů republiky. Jenže ani to nestačí – jsou tu i pracovníci z Polska, Rumunska či Bulharska. A proč by do Amazonu nikdo z dobrovízských nešel pracovat? Několik místních nám nezávisle na sobě potvrdilo, jaké tu mají s pracovníky areálu a jejich příběhy zkušenosti: „Je tam obrovská fluktuace a pořád zaměstnance kontrolují – když si udělají přestávku na cigaretu nebo i návštěvu toalety, tak si musejí pípat. A ten čas se jim nezapočítá do toho odpracovaného. A nejúsměvnější je to s těmi reklamami, které například před Vánoci lidem slibovaly, že si mohou vydělat přes padesát tisíc – v praxi to je tak, že jim dají třeba pět minut na to, aby vyhledali nějaký balíček. A když se jim to nepodaří, tak nárok na tu odměnu ztrácejí. Ten, kdo ovládá cizí jazyky a má třeba vysokou školu, ale může získat třeba i dobře placenou manažerskou pozici. Ostatní mají jednoduše smůlu,“ píše portál w4t.cz.

V Amazonu údajně nefungují odbory. Pracovníci údajně musí při nástupu podepsat, že se do odborů nebudou pouštět. „Založit třeba nějaké odbory je v Amazonu naprosto nemyslitelné, pracovníci prý dokonce při nástupu musejí podepsat, že se do něčeho takového ani náhodou nepustí. A nejhorší je, že oni jim neřeknou, že mají výpověď třeba konci směny – oni ty propuštěné přivezou ze všech těch koutů republiky, aby jim zabránili v přístupu do areálu. Pak čekají třeba i tři hodiny, než jim jejich kolegové donesou osobní věci. A ještě déle – na konec směny čekají na odvoz domů. Jeden z pracovníků si pak čekání zkracoval tím, že obcházel okolní pole a zapaloval balíky slámy zemědělcům,“ píše portál w4t.cz.

Amazon se brání, že je to jinak. „Amazon poskytuje bezpečné a pozitivní pracovní prostředí s konkurences­chopným finančním ohodnocením a benefity již od prvního dne. Jsme hrdí na to, že jsme v našem logistickém centru v České republice vytvořili tisíce nových stálých pracovních pozic. Jedním z důvodů, díky kterým se nám podařilo získat tolik zaměstnanců, je to, že nabízíme dobrou práci a pracovní prostředí s mnoha příležitostí ke kariérnímu rozvoji a růstu. Na podzim jsme úspěšně nabrali 2 500 sezónních spolupracovníků do našeho distribučního centra v Dobrovízi. Dbáme na to, aby se všichni zaměstnanci cítili na svých pozicích dobře hned od začátku a poskytujeme jim neustálou podporu a pomoc. Protože neustále rosteme a nabíráme nové zaměstnance, je naším záměrem soustřeďovat se na udržení stávajících zaměstnanců, kterým poskytujeme příležitosti, jak se u nás kariérně rozvíjet. Žádný zaměstnanec nebyl propuštěn bez oprávněného odůvodnění; nebylo by vhodné komentovat individuální případy. Naši zaměstnanci mohou využívat toalety kdykoli potřebují. Přestávky na toaletu nemonitorujeme, kuřákům navíc poskytujeme prostory, kde mohou během přestávky kouřit,“ uvedla Public Relations Manager Amazonu Miroslava Remenárová.

Reportéři portálu w4t.cz se tedy do Dobrovíze vydali osobně. Co tam viděli a s kým mluvili? Tady si můžete přečíst celý text, který zasáhl širokou veřejnost.

Související články

Další články