Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Drsná opatření v Itálii kvůli koronaviru: Za opuštění rizikové zóny a karantény hrozí vězení

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 11 fotografií
nákaza
Eva Cucurachi působí jako sociální pracovnice v provincii Marche v Itálii. Návraty z této země pravděpodobně způsobily rozšíření nového typu koronaviru i v České republice. Postupně se ve světě uzavírají školky, školy a pracoviště, ne však v regionu Marche, kde zatím všechno funguje. Eva se vyjádřila pro web Aktuálně.cz.

Desítky až stovky lidí jsou kvůli novému typu koronaviru už v úplné karanténě, města a hranice jsou pod dohledem armády či policie. Itálie byla rozdělena do tří částí, severní část je nákazou nejvíce postižena. Zbytek země má jen minimum nebo žádné infikované.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Oblasti mají různá opatření

Každá oblast má jiná preventivní opatření, v červených zónách mohou jít lidé, kteří opustí karanténu, klidně i do vězení. Školy jsou tam zavřené, lidé nesmí chodit do práce, mohou jen pracovat z domova. Eva Cucurachi se nachází ve střední oblasti. "My jsme další region na ráně," uvedla Eva pro Aktuálně.cz, přičemž dodala, že region Marche, ve kterém se nachází, má už 124 nakažených.

Minimální panika, jídla je dost

Italská vláda se snaží lidem, kteří se nachází v úplné karanténě, hodně pomoci. Nemusí totiž platit žádné účty ani poplatky a kdyby došlo jídlo, vláda jej určitě poskytne. Eva přiznala, že žádná panika kvůli jídlu v oblasti, kde žije, není. Jídla je prozatím dostatek.

"Ne všichni však respektují příkazy, aby neopouštěli své zóny. To je vlastně jeden z velkých zdrojů nákazy. Ti lidé pořád někam chodí, cestují... Mezi lidmi je spíš napětí než panika. Nikdo neví, co bude, jak to bude," vysvětlila v rozhovoru. "Je potřeba být zodpovědný. Také brát ohled na staré a nemocné lidi, v Itálii jich je opravdu hodně. Mohou se velmi snadno nakazit," dodala Eva.

Turistický ruch

V Marche se musí mezi lidmi sice udržovat odstup 1 až 2 metry, ale ulice se nijak nevyprázdnily. Lidé chodí do práce a doprava funguje. Na severu Itálie však dochází lůžka pro příjem nových pacientů. Nejvíce na koronavirus doplácí turistický ruch, kdy většina Italů zrušila své dovolené a výlety.

Související články

Další články