Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Drsná odveta z podsvětí? Novináře, který vyšetřoval kriminální kauzy, postřelili na ulici do hlavy

Drsná odveta z podsvětí? Novináře, který vyšetřoval kriminální kauzy, postřelili na ulici do hlavy
Zdroj: Profimedia
Střelba

Na ulici v Amsterodamu v úterý někdo postřelil známého novináře Petera R. de Vriese, který se už několik desetiletí věnuje kriminálním kauzám. Zprávu nizozemských médií večer potvrdila místní policie, podle níž byl 64letý žurnalista hospitalizován ve vážném stavu. Agentura Reuters uvádí, že de Vries v minulosti opakovaně čelil výhrůžkám od kriminálního podsvětí.

Nizozemský premiér Mark Rutte označil útok na novináře za "šokující" a "nepředstavitelný" útok na svobodu tisku. "Útok na Petera R. de Vriese je šokující a nepředstavitelný, je to útok na odvážného novináře, a proto je to útok na svobodu tisku, která je pro naši demokracii a náš právní stát tak zásadní,“ prohlásil na tiskové konferenci v Haagu podle agentury AFP.

První komuniké policie oběť střelby nejmenovalo a pouze informovalo, že v ulici Lange Leidsedwarsstrat v centru nizozemské metropole se v 19:45 střílelo. Strážci zákona místo uzavřeli a následně potvrdili, že postřeleným je de Vries. Žádné zatčení v souvislosti se střelbou během večera neoznámili, podle informací listu Algemeen Dagblad ale už mají ve vazbě jednoho podezřelého.

Deník Parool těsně po incidentu tlumočil svědectví, podle kterého byl de Vries zasažen kulkou do hlavy. Se stejnou informací pak přišla televize RTL, z jejíhož studia údajně novinář odcházel, když se stal terčem střelby.

Novinář vyšetřoval řadu kauz

De Vries je podle Reuters v Nizozemsku celebritou, často se objevuje v televizi a je považován za experta se zdroji mezi zločinci i strážci zákona. Proslavil se vyšetřováním okolností únosu pivního magnáta Freddyho Heinekena z roku 1983, přičemž únosce Willema Holledeera v roce 2013 odsoudili za výhrůžky adresované investigativnímu novináři. Za práci na případu zmizení Američanky Natalee Hollowayové na ostrově Aruba zase de Vries v roce 2008 dostal mezinárodní cenu Emmy.

"Neuvěřitelné, šokující zprávy o tom, že byl postřelen a vážně zraněn nizozemský novinář Peter R. de Vries," reagovala na twitteru dlouholetá nizozemská europoslankyně Sophie in't Veldová. "Zase se stal v Evropě terčem novinář, který vyšetřuje organizovaný zločin," dodala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy