Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Drsná kritika: O adventu nastane v supermarketech masakr, nařízení jsou nesmyslná, říká šéf obchodu Prouza

Drsná kritika: O adventu nastane v supermarketech masakr, nařízení jsou nesmyslná, říká šéf obchodu Prouza
Zdroj: profimedia.cz
Koronavirus
Blížící se advent děsí obchodníky. Kvůli stávajícím vládním nařízením totiž hrozí, že se nákupní domy totálně zaplní v pátek a v sobotu. Opatření včera zkritizoval v Epicentru Blesk Zpráv prezident Svazu obchodu a turistického ruchu Tomáš Prouza, kterému se mimo jiné nelíbí to, že vláda nová nařízení navrhuje příliš rychle. I kvůli náhlému zavedení opatření, kdy obchody musí na každého zákazníka počítat s 15 metry čtverečními, nastal v některých supermarketech totální chaos.

Obchody musí mít v neděli zavřeno a od středy v nich může být jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Nařízení, která vláda zavedla kvůli šíření koronaviru, se ale nezamlouvají všem lidem, kterých se to týká. Řada obyvatel Česka si tak stěžuje, že jsou daná opatření nesmyslná. Mezi hlasité kritiky patří i šéf českého obchodu Tomáš Prouza Ten si myslí, že vláda udělala z Čechů pokusné králíky.

„Kvůli zavřené neděli přijde v sobotu do obchodů zhruba o třetinu více lidí než ty standardní soboty,“ stěžoval si Prouza v Epicentru Blesk Zpráv a dodal, že nyní se kvůli nejnovějšímu nařízení budou muset ještě lidé mačkat v chladu ve frontách, než budou moct do obchodu. Celou situaci pak přirovnal k autobusu, kde by za stejných podmínek mohli jet jen dva cestující.

O adventu nastane chaos

Opatření, které nařizuje, že na 15 metrů čtverečních může být pouze jeden člověk, se Prouzovi zdá neudržitelné. Prodavači totiž podle něj nemají nástroj, jak zpacifikovat neukázněné zákazníky. Obzvlášť velkým problémem pak podle Prouzy bude advent. Pokud by totiž měly být obchody zavřené o nedělích, tak "soboty a pátky budou brutální masakr".

Podle Prouzy už začala policie kontrolovat, zda lidé dodržují pravidlo patnácti metrů. To se ale šéfovi obchodu nelíbí a poslal tak jasný vzkaz ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi. "Možná by pan ministr Hamáček místo toho, že se naváží do lidí, kteří si prostě jen chtějí koupit levnější potraviny, protože na ně nemají, tak raději ať se domluví s policií, aby pomáhala a chránila," řekl Prouza.

Nejsme ve válce

Velkou kritikou vůči vládě pak Prouza nešetřil ani v tématu rychlosti zavádění nových opatření. „Vláda absolutně nevedla žádný dialog. Něco nastavili v pondělí. Chtěli, aby se to zrealizovalo během státního svátku…naši lidi v obchodech třeba přes noc tiskli plakáty, aby si mohli vylepit nějaká oznámení. Ale tady nejsme ve válce, abychom tohle museli dělat ve tři hodiny ráno. Kdyby to nechali třeba k pátku...,“ stěžoval si Prouza pro Blesk.

Prouza na závěr zkritizoval vládu i za to, že koronavirus podcenila, kvůli čemuž jí lidé nevěří. „Tím, jak vláda ztratila jejich důvěru, tak většina z nich nebere ta opatření vážně a to je dneska to největší riziko, které tu vidíme,“ dodal pro Blesk Prouza a apeloval na veřejnost, aby byla zodpovědná.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy