Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Drsná hádka Babiše a Vystrčila: Obviňování Zemana ze lží a řeči o kálení do našeho hnízda

Drsná hádka Babiše a Vystrčila: Obviňování Zemana ze lží a řeči o kálení do našeho hnízda
Zdroj: tv prima
+ Dalších 8 fotografií
partie
V pořadu Partie na televizi Prima se do sebe v neděli ostře pustili premiér Andrej Babiš (66) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (60). Třecích ploch bylo hodně. Největší emoce ale vyvolalo hodnocení cesty na Tchaj-wan, kterou Vystrčil vykonal i přes protesty vlády či prezidenta Zemana. Vystrčil dokonce uvedl, že premiér Babiš lže.

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan vyvolala řadu emocí a rozdělila společnost. Část voličů se domnívá, že není vhodné dráždit Čínu, která Tchaj-wan považuje za své území. Další část veřejnosti zase tvrdí, že Česká republika si sama musí určovat, s kým vede mezinárodní dialog. Proti Vystrčilovi se ostře vymezil zejména prezident Miloš Zeman. Cestu na Tchaj-wan nelibě nese také premiér Babiš. Nejvíce ale Vystrčilovo jednání pobouřilo samotnou Čínu. Hodně daleko zašel například čínský ministr zahraničí Wang I, podle kterého zaplatí předseda Senátu za své počínání "vysokou cenu".

Cesta na Tchaj-wan se řeší od roku 2020, říká Vystrčil

Vystrčilova delegace odletěla na Tchaj-wan minulou sobotu. Šéf Senátu a člen ODS v zemi vedl diplomatická jednání a dle svých slov se snažil, aby Česko mohlo s Tchaj-wanem navázat užší hospodářské i vědecké vztahy. "O cestě na Tchaj-wan jsme jednali už v lednu 2020, je to absurdní nesmysl, že by to bylo kvůli volbám. Když prezident říká, že to byla klukovská provokace, tak si musí uvědomit, že to pozvání na Tchaj-wan původně dostal Jaroslav Kubera, kterému chce dát vyznamenání," uvedl v debatě Vystrčil a odmítl, že by na své misi zahájil předvolební kampaň.

Kálení do hnízda

Premiér Andrej Babiš (66) znovu zopakoval, že cestu na Tchaj-wan nepodporoval. „Nelíbí se mi, že pan předseda na Tchaj-wanu pomlouval ústavní činitele. On kálí do našeho hnízda, do České republiky. Ani panu Jaroslavu Kuberovi jsem nedoporučoval cestu na Tchaj-wan. A to jsem s ním měl dobrý vztah, byl to dobrý člověk. Ani Václav Havel nebyl na Tchaj-wanu, protože respektoval politiku jedné Číny,“ prohlásil premiér s tím, že Vystrčil nerozumí, jak funguje zbytek světa. "Tchaj-wan není v OSN. Všichni mají podle vás pokřivenou páteř. Teď kvůli vám musíme čekat, co se stane. Snad se nestane nic," rozčílil se Babiš a upozornil, že on pokřivenou páteř nemá.

Vystrčilova angličtina

Babiš již dříve o předsedovi Senátu řekl, že je „diplomatický amatér, který ani neumí anglicky“. V Partii už ale premiér svá slova zmírnil. „Že neumí anglicky, to není důležité, je to vytržené z kontextu,“ řekl Babiš. Na to Vystrčil reagoval takto: „Mně to připadá komické, ano, neumím anglicky, abych mohl někde veřejně vystoupit, ale mám schopnost se domluvit. Já také nemíním pana premiéra zkoušet z toho, kolik má kilowatthodina joulů a nezkouším ho z otázek energetiky,“ pronesl předseda Senátu.

Dále ústavní činitelé diskutovali o tom, že Čína od firmy Petrof nepřevzala zakázku za pět milionů korun. Jde zřejmě o mstu za jednání předsedy Senátu. „To náš prezident nás dostává do závislosti na Číně, je to prodavač naší svobody. Taková věc se může stát, v celém světě velmi významně přemýšlí o diverzifikaci svých výrobních kapacit,“ řekl Vystrčil s tím, že premiér to není schopen pochopit. "Pokud chceme být prosperující zemí, musíme mít demokracii. Závislost nesmíme připustit a za to musíme bojovat," uvedl šéf Senátu, který se pustil také do prezidenta Zemana.

"Prezident Zeman v Partii třikrát lhal, nikdy jsme na setkání ústavních činitelů neprojednávali, zda pojedu, či nepojedu na Tchaj-wan, nikdy jsme o tom nehlasovali a nikdy jsem neoznačil Tchaj-wan za samostatný stát. Na schůzi zaznělo pouze doporučení, abych nejezdil,“ reagoval Vystrčil na slova Miloše Zemana.

Prezident Zeman cestu na Tchaj-wan označil za klukovinu a obhajoval čínskou reakci. Zeman přestane zvát Vystrčila na zahraničněpolitické porady.

Zeman se chová jako na základce, uvedl Jurečka

Prezidentovo rozhodnutí kritizovala opozice. "Od Miloše Zemana je to velká chyba - neškodí tím Miloši Vystrčilovi, ale politické kultuře v ČR. Prezidentova reakce mě ale vlastně ani nepřekvapuje. Vzpomeňme na všechny problémy se zvaním/nezvaním ústavních činitelů na oslavy státního svátku," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

"Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu," komentoval Zemanovo rozhodnutí lidovecký předseda Jurečka. "Dlouhodobě se chová jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident svébytné a suverénní České republiky," kritizovala prezidenta předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy