Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Dříve se v Chanově řezali mačetami, dnes je tady pohoda, říká Jožo ze seriálu MOST!

Zdroj: archiv
+ Dalších 35 fotografií
Proslavila ho seriálová role ve fenomenálním seriálu MOST! a prakticky přes noc se z něj stala známá tvář, kterou na ulici v okolí severočeského Mostu a Chanova poznává skoro každý. Řeč je o Peteru Bažovi, který v seriálu České televize bravurně ztvárnil roli Joža. A právě v Chanově, který se dříve řadil k velmi kontroverzním místům, žije. Jak to tam dnes chodí? Dříve to byla prý doslova válečná zóna...

Když se vydáte na sídliště Chanov, můžete očekávat mnohé. Historie říká, že před lety to bývalo nejznámější romské ghetto v České republice. Sídliště se nachází na návrší asi dva kilometry od Mostu západně nad osadou Chanov, která je místní částí obce Obrnice. Kdo dříve vkročil na území Chanova, nemusel dobře skončit.

Obyvatelé sídliště několik domů zcela zničili. Z domů zůstaly pouze neobyvatelné průsvitné skelety. „Dnes tu žije asi 500 až 600 lidí a všichni jsou starousedlíci, kteří jsou v pohodě. Dříve to ale bylo hodně divoké,“ říká Peter Bažo, který v Chanově roky žije a dostal i příležitost zahrát si v seriálu MOST!.

„Dřív se to tu hodně řezalo, mačety, zbraně, drogy, ale to už je hodně dávno. Dnes se tu každý stará o sebe a chce být v klidu. Je to dobré místo, máme tu svou kulturu a tradice, lidi se tu znají. Co bylo dřív, je už pro nás zapomenuto. A myslím, že ani okolí Chanov nevnímá jako nebezpečné místo,“ pokračoval Bažo.

Podle něj dříve v Chanově žilo přibližně 1500 obyvatel tamní komunity. „Hodně lidí ale emigrovalo. Lidi, kteří to tu mají rádi, zůstali a snažíme se zde nové věci vybudovat. Je tu systém,“ vysvětlil Bažo, který by se z Chanova nikdy neodstěhoval. „Mám to tu rád a jsem tu šťastný,“ netajil se.

Petr Bažo v Chanově žije už déle než čtvrt století. Při natáčení seriálu Most! stál jako herec před kamerou úplně poprvé. Jako seriálový boss Jožo se ve spolupráci se Snědou tísní snaží o zlepšení života Romů. „Město Most, kterému chanovské byty patří, eviduje na nájemném milionové dluhy. Začít tady s prevencí kriminality nebylo vůbec jednoduché,“ prozradil Bažo, který 13 let pracuje jako asistent prevence kriminality.

„Každé ráno musím chodit ke škole, když nejsou prázdniny, aby se tam nekouřilo a aby děti chodily do školy a když je tu nějaké dítě, které má být ve škole a není, tak ho odvedu k rodičům a řeším to,“ popsal jednu ze svých náplní práce Bažo.

A jak je vidět, když člověk chce, zvládne mnohé. Třeba i změnit kontroverzní místo, kterým Chanov rozhodně byl.

Související články

Další články