Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Drbny ze Slunce, seno: Kelišová a spol. uměly vydělávat peníze až do smrti

Zdroj: TV Nova
+ Dalších 24 fotografií
Komedie
Bojovná Konopníková, pobožná Cecilka a hubatá Kelišová, které v Hošticích neuniklo vůbec nic! Pojďme si připomenout herečky, bez kterých by Troškova trilogie Slunce, seno byla o ničem.

1. Pobožná Cecilka

Cecilku hrála Vlastimila Vlková. Narodila se roku 1908 v Praze a pracovala jako účetní. Herečkou být nechtěla. Jenže v roce 1965 si jí režisér Ivan Passer všiml v jednom pražském parku a dal jí roli ve filmu Intimní osvětlení. Další výraznou rolí byla služka v díle Údolí včel z roku z roku 1967. V roce 1983 ji Zdeněk Troška nabídl roli v komedii Slunce, seno, jahody. Zemřela v roce 1997. Dožila v ústraní v Ženských domovech v Praze.

2. Konopníková

Mámu Venci Konopníka ztvárnila Marie Pilátová. Režiséra Zdeňka Trošku znala přímo z Hoštic, ten ji před kameru postavil jako jednu z nehereček a dobře udělal. S Helenou Růžičkovou se škorpila ve filmu a nesedly si ani tehdy, když kamera neběžela. Pilátová říkala, že Helena Růžičková se s neherečkami bavit nechtěla. „Mužský byli lepší než ženský. Ženský se nad nás povyšovaly. Ty jo, ale mužský ne,“ uvedla Pilátová v knize Petra Macka Slunce, seno. 30 let. Za tři díly legendární komedie si vydělala něco málo přes deset tisíc. Marie Pilátová zemřela 20. ledna 2015 na komplikace spojené s chřipkou. Pro obyvatele Hoštic to bylo velmi nečekané, do posledních chvil byla velmi vitální.

3. Kelišová

Představitelka drbny Kelišové se narodila ještě za Rakouska-Uherska v roce 1907. Marie Švecová byla neherečkou a objevila se jen v Troškově trilogii. Po natáčení prováděla turisty přes Hoštice a udělala si na tom byznys. Vzpomínky na ni má také herec Jiří Lábus. „Paní Švecová výborně vařila, to si do dneška pamatuji. Zvala nás co chvíli na oběd do svojí chalupy, s celým štábem jsme tam vždycky skvěle poobědvali. Byla opravdu báječná kuchařka. A když se ty filmy dotočily, pořádala pro turisty prohlídky po Hošticích. Jakmile tam někdo přijel, nabídla se, že ho provede, vyprávěla mu historky,“ uvedl Lábus pro Blesk. Marie Švecová zemřela v roce 1992.

Související články

Další články