Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Drbna Kelišová ze Slunce, seno bavila diváky: Marie Švecová by oslavila 110. narozeniny

Zdroj: archiv
+ Dalších 28 fotografií
výročí
Marie Švecová, která se do paměti českých diváků nesmazatelně zapsala nezapomenutelnou a zároveň svou první i poslední rolí drbny Kelišky v trilogii Slunce, seno..., by dnes oslavila 110. narozeniny. Jediná role jí přinesla takovou slávu, jakou v Česku tak rychle nikdo nezískal. Pro roli Kelišové prý byla zkrátka předurčena.

Marie Švecová se narodila ještě za Rakouska-Uherska v roce 1909. Ačkoliv by tomu jen málokterý divák trilogie Slunce, seno... věřil, po celý život byla neherečkou. Její první a zároveň poslední rolí se stala drbna Kelišová, pro kterou prý byla svou povahou předurčena.

Zdeněk Troška si herce pro komedii Slunce, seno, jahody vybíral mezi obyvateli Hoštic. Když přišlo na obsazování drbny Kelišové, jako první mu přišla na mysl právě Marie Švecová. Režisérovi se velmi líbilo, že je od rány a nenechá si nic líbit. V divácky oblíbené komedii si tak zahrála samu sebe.

Švecová, která před kamerou poprvé vystupovala ve svých 74 letech, se velmi rychle stala jednou z nejoblíbenějších členek štábu. Kolegy totiž s oblibou zvala na oběd do své chalupy, kde si prý všichni vždy skvěle pochutnali.

Po premiéře prvního snímku z trilogie Slunce, seno... se Hoštice staly oblíbenou turistickou destinací. Na místo natáčení se sjížděli lidé z celého Česka. Těm se Marie Švecová nabízela jako průvodkyně, prováděla je po místech, která mohli vidět ve filmu, a ke svému vyprávění prý vždy připojila i nějakou pikantní historku z natáčení.

Hvězda Švecové stoupla velmi rychle a nikdo nepochyboval, že se její nezapomenutelná tvář objeví i v dalších filmech. Bohužel zhruba rok po premiéře posledního snímku z trilogie Slunce, seno... legendární drbna Kelišová zemřela a naděje diváků, že tuto svéráznou stařenku ještě uvidí někde hrát, vyhasla.

Související články

Další články