„Zveřejněné záběry bortí veškeré iluze o vysokých standardech na českých kožešinových farmách a ukazují, že jejich pravou tváří je naprostá neúcta ke zvířeti. K životu, cítění a umírání zvířete se tu přistupuje jako k pouhému procesu výroby módních produktů. Je to barbarství, které nemá ve 21. století co dělat,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ.

Na takové záběry a videa by se určitě měly podívat milovnice kožíšků, jako je Simona Krainová (44), Eliška Bučková (27) nebo Nikol Švantnerová. A to je jenom zlomek z nich. Zatímco na Západě je už propagace pravých kožešin těžce out, tak u nás modelky a herečky pořád dokazují, že duchem zůstaly ve východní Evropě a na červený koberec dorazí navlečené do kožešin, za které by se nemusela stydět ani nevkusná Ruska v Karlových Varech.

Záběry z českých farem jsou opravdu drastické. Liška nejdříve dlouhou minutu visí přivázaná za ocas a bojuje o život. Následně se do ní farmář marně na několik pokusů snaží vsunout dlouhou tyč s elektrodami. Jednu zvířeti cpe do tlamy, druhou do konečníku. Boj zvířete tak trvá další krutou a bolestivou minutu, dokud se dvě vodivé tyče nepropojí skrze jeho tělo.

A jaká byla reakce syna majitelů farmy, který autentičnost záběrů potvrdil? „Tak má být pověšená za ten ocas a není nikde napsaný, jak dlouho tam má viset,“ vymlouvá se farmář z Bruzovic na Frýdecko-Místecku Petr Vaněk.

Ve Sněmovně se schyluje k druhému čtení návrhu zákona, který má kožešinové farmy zcela zakázat. Nejhlasitější odpor proti němu se ozývá z řad poslaneckého klubu hnutí ANO, v němž také v prvním čtení hlasovalo pro jeho okamžité zamítnutí nejvíce poslanců.

Snad navzdory silné lobby zákon projde. Pokud chcete zákaz kožešin podpořit i vy, klikněte ZDE.