Evropská komise kvůli porušení unijní legislativy zahájí v úterý řízení s Českou republikou, Polskem a Maďarskem pro nedodržování migračních kvót. Formálně Evropská komise ještě nerozhodla, ale zítra se koná zasedání, které by nám mělo dát oficiální stanovisko.

Evropská komise zítra zasedá a hlavním tématem debaty bude, zda se zahájí přestupkové řízení s členskými státy Polskem, Maďarskem a Českou republikou. Důvodem k tomuto řízení je přístup k tzv. kvótám. Pokud řízení opravdu začne, nejdříve Evropská komise do daných členských států pošle oficiální upozornění, které je prvním krokem v několikastupňovém řízení. To může skončit soudem, který by mohl rozhodnout o pokutě pro členský stát.

Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos v úterý po zasedání ve Štrasburku zveřejní další pravidelnou zprávu o pokroku v unijních programech přesídlování a přerozdělování uprchlíků. Když minulý měsíc představoval novinářům tu předcházející, pohrozil, že Komise nebude váhat a řízení vůči Polsku, Maďarsku a ČR spustí, pokud tyto země nezmění svůj přístup.

Česko bylo jednou ze zemí, které v roce 2015 hlasovaly proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků. Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další migranty dle vyjádření ministerstva vnitra nepřijme. Ministerstvo to zdůvodnilo zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě.