Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Drama Lidice: Nakolik se slavný film shoduje se strašlivou nacistickou realitou

Drama Lidice: Nakolik se slavný film shoduje se strašlivou nacistickou realitou
Zdroj: Bioscop
+ Dalších 8 fotografií
vypálení

Snímek Lidice, jenž popisuje příběhy lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám, slaví 10 let od svého vzniku. Vypálení Lidic a zabití 340 obyvatel obce mělo být důkazem nacistické síly. Nakolik je snímek  z roku 2011 věrný skutečné události?

10. června roku 1942 došlo pod falešnou záminkou k vyhlazení české obce Lidice Příkaz vydal tehdejší státní tajemník Úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank. O život přišlo 340 obyvatel obce - muži, ženy i děti.

Scenárista a historik Zdeněk Mahler se ve snímku Lidice, který tragické události zachycuje, zaměřil na omyl, jenž k vypálení obce a popravám jejích obyvatel vedl. Nevinný milostný dopis nacisté mylně vyhodnotili a Lidice byly vybrány jako ukázka exemplárního postupu proti všem, kdo schvalovali atentát na Reinharda Heydricha

Vypálení Lidic

Do Lidic vtrhlo gestapo a začalo zatýkat všechny obyvatele. Ženy s dětmi byly převezeny do budovy kladenského gymnázia. Několik málo dětí bylo postupně vybráno k poněmčení, zbylé byly s matkami poslány do vyhlazovacích táborů, kde většina byla zplynována v koncentračním táboře Chelmno v Polsku. Válku přežilo 143 lidických žen a v německých rodinách bylo vypátráno 17 dětí, jejichž život byl ušetřen výměnou za převýchovu v Říši.

Z mužů zásah nacistů přežil jen jeden, Jiří Tůma ze sousedních Makotřas, který obcí náhodou projížděl na kole a dostal se do spárů gestapa. To, že nebyl občanem Lidic, mu zachránilo život a později mohl popsat, jak celkem 173 mužů a chlapců starších 15 let bylo shromážděno v Horákově statku, kde nacisté ověřovali jejich totožnost. Tůmu gestapo propustilo, ale výstřely, které slyšel na cestě domů, svědčily o jediném. Lidičtí muži byli do jednoho popraveni. Nejmladšímu bylo teprve 14 let, o svém věku lhal. Nejstaršímu zastřelenému muži bylo 84 let.

Cenné věci, jakými tenkrát byly zemědělské nástroje, koně či dobytek, byly z obce odvezeny. Následovalo podpálení všech budov - domů, kostela, školy, fary. Nacisté je polili benzínem a zapálili. V následujících měsících byly zbytky stavení vyhazovány do povětří a veškeré stopy po nich byly zahlazovány.

Film Lidice odráží realitu

Scénář k filmu Lidice psal historik Zdeněk Mahler, který vycházel z ověřených, nicméně v roce 2011 ještě málo známých historických dat. Hlavní postavy skutečně existovaly a děj není vymyšlený. Snímek reflektuje skutečné události, jež vedly k jedné z vůbec nejhorších událostí heydrichiády. Důkazy, že se film drží reality, natočili sami příslušníci SS - dochované filmové záznamy ukazují hrůzy, kterých se dopouštěli.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy