Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Drama kolem štědrovečerní pohádky O vánoční hvězdě: Hrozil jí obří malér, pak se stal zázrak

Leonie Brill a Vojta Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020).
Zdroj: Se souhlasem ČT/Zuzana Páchová
+ Dalších 5 fotografií
POTÍŽ
Stačilo málo a letošní hlavní štědrovečerní pohádka O vánoční hvězdě, která má ambice postavit se po bok nejlegendárnějších českých vánočních hitů, byla pomalu pro ostudu. Před průšvihem celý štáb nakonec zachránil tým, který dělal triky pro řadu megaúspěšných hollywoodských trháků.

Risk nebyl zisk

Štábu v čele s režisérem Karlem Janákem nechyběla odvaha zkoušet nové věci a jako první u nás proto část pohádky, konkrétně kouzelného světa, natáčeli metodou videomappingu. V podstatě šlo o pohyb herců před obřím plátnem, na který se promítalo uměle vytvořené prostředí.

Jenže to příliš dobře nedopadlo. Dokonce se dnes už lehce nedají najít ani záběry z natáčení této části pohádky.

Zkažené záběry

Bohužel firma, která pro natáčení zajišťovala projektory a měla vytvořit i celý 3D svět pro naši pohádku, asi zvládá dělat klasický videomapping a divadelní představení, ale tohle neuměla. Ve výsledku to nevypadalo tak úplně dobře, jak jsme si představovali. Nebyl to až takový průšvih, ale byla by to škoda použít, když očekávání jsme měli úplně jiná,“ popsal eXtra.cz Karel Janák.

Jenže co teď s tím? Záběry už byly natočené, bohužel ne před zeleným plátnem, které by se nahrazovalo lehce. Nakonec se stal zázrak, protože se scénář i samotný natočený materiál zalíbil ve světě slavné české postprodukční firmě UPP.

Pomohli parťáci Hollywoodu

Ta má za sebou triky pro studia Disney, Marvel nebo Netflix, z filmů se jejich práce objevila například ve Wolverine, 2012, Wonder Woman, Blade Runner 2049 nebo Smrtonosná past 5, ze seriálů nejnověji třeba ve Vychováni vlky.

A právě tahle společnost všechno prakticky jen na své náklady a sponzorsky dala do pořádku.

O vánoční hvězdě vypadá mnohem líp

Dokázali všechen ten videomapping ze záběrů úplně odstranit a nahradit ho svým nově vytvořeným kouzelným světem, který je o mnoho lepší. Kromě toho nám dělali všechny další triky a efekty, záře a rozpady hvězd a podobně. Z tradičního rozpočtu na vánoční pohádku bychom si nikdy nemohli dovolit jejich komerční služby (mohou stát i stamiliony korun - pozn. red.), tak jsme byli moc rádi, že nám za úplnou hubičku pomohli. Bez nich by pohádka vypadala úplně jinak a rozhodně ne tak dobře,“ myslí si režisér, který se před Vánoci už nemohl dočkat prvních reakcí na svou ladovsky laděnou pohádku. A zdá se, že se divákům trefil do vkusu, reakce jsou vesměs kladné Jak se tahle pohádka líbila vám?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy