Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Drahoňovskému vypadaly vlasy, vousy i obočí: Zhoršilo vážnou nemoc očkování?

Tomáš Drahoňovský trpí alopecií.
Zdroj: Se souhlasem T. Drahoňovský, Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
Onemocnění

Bývalý moderátor ČT Tomáš Drahoňovský (37) se na sociálních sítích svěřil s tím, že trpí alopecií. Tedy nemocí, při níž mu postupně vypadají vlasy, vousy i obočí. Informací překvapil kolegy i veřejnost, která o jeho nemoci nevěděla. Web Blesk se na alopecii, její průběh i následky zeptal primáře Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK Spyridona Gkalpakiotise.

Bývalý moderátor ČT Tomáš Drahoňovský se rozhodl svěřit se svým příběhem na sociálních sítích a překvapil tak nejednoho uživatele. „Kromě piva a osobních radostí a starostí poslední dobou zaměstnává moji mysl jedno slovo - alopecie. K sepsání tohoto delšího vlákna mě přiměl okamžik, kdy jsem kromě vlasů a vousů přišel i o obočí a řasy,“ napsal a připojil svou aktuální černobílou fotografii.

Spouštěcích faktorů je více

Jak vlastně alopecie vznikla? „Onemocnění se vyskytuje v kterémkoli věku, nejčastěji však mezi 15. a 29. rokem života. Alopecií trpí přibližně 2 % celosvětové populace,“ uvedl pro Blesk primář Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK Spyridon Gkalpakiotis.

Podle něj také nelze přesně určit spouštěcí faktor. Stejně jako u jiných autoimunitních onemocnění může alopecie vzniknout kvůli stresu, užití léků nebo infekci. Na vině však může být i genetická predispozice, protože jak sám Drahoňovský uvedl, stejným onemocněným trpí i jeho sestra Tereza.

Je na vině očkování?

Dahoňovský se domnívá, že jedním ze spouštěčů může být i očkování proti koronaviru. „Jednou z variant je i reakce na očkování. Časově se zhoršení mého stavu shoduje s první dávkou Comirnaty. Asi by nebylo divu: po očkování na žloutenku jsem kvůli imunoreakci skončil v nemocnici,“ napsal v příspěvku na sociálních sítích.

Primář Spyridon Gkalpakiotis je však opatrný s takovým tvrzením, protože kolem očkování se vede spousta dohadů a debat. „Očkování stimuluje náš imunitní systém, takže pokud je v těle skrytý nějaký autoimunitní proces, který se ještě neobjevil, očkování teoreticky může být spouštěcím faktorem. S největší pravděpodobností by se ale dané onemocnění objevilo v průběhu života i bez očkování, protože spouštěcích faktorů je spousta. Proto obecně benefity očkování stále převyšuji jeho rizika,“ prozradil pro Blesk primář.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy