Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Dovolenkáři, pozor! Cestovatelský semafor opět mění barvy: Tohle ode dneška platí

Zdroj: profimedia
cestování

Takzvaný cestovatelský semafor, podle kterého by se měli cestovatelé řídit, se neustále mění. Jaká platí v současnosti omezení a pravidla pro cesty do dovolenkových destinací?

Letošní prázdniny jsou z hlediska cestování všechno možné, jen ne standardní. Podmínky vstupu do jednotlivých zemí se neustále mění a mnozí mají problém si v nich udržet přehled. Proto vám opět nabízíme souhrn toho, co potřebujete k návštěvě nejoblíbenějších letních destinací.

Základním vodítkem pro cestovatele by měl být cestovatelský semafor. Ten se mění každý týden, přičemž změny platí vždy od pondělí a ministerstvo zahraničí je oznamuje v pátek.

Od 26. července se tmavě červené země - tedy ty s velmi vysokým rizikem nákazy - rozrostou o Nizozemsko a Španělsko včetně Baleárských ostrovů. Do červených zemí přibylo Irsko, Monako a Řecko. Oranžová zóna se pak rozroste o Estonsko.

A jaká pravidla do jednotlivých barevných zón platí? Pokud jedete do zemí s nízkým a mírným rizikem nákazy (zelená a oranžová zóna), tak při návratu budete muset vyplnit příjezdový formulář. Nejpozději do pěti dní po vstupu do ČR je také povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test.

Extrémně rizikové území

V případě zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy (červená a tmavě červená kategorie) musíte po příjezdu podstoupit nejméně pětidenní karanténu ukončenou negativním PCR testem. Před návratem je test nutný pouze tehdy, když využijete veřejnou dopravu. Nutné je také vyplnit příjezdový formulář.

Pokud se chystáte do zemí, kde je extrémní riziko šíření mutací (černá kategorie), musíte před cestou podstoupit PCR test a poté setrvat 10 dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

U červené i černé zóny se však podmínky testování a samoizolace při návratu netýkají lidí, kteří mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Pořád ale musíte vyplnit příjezdový formulář.

Zařazení destinací v rámci semaforu

Zelená zóna: Itálie, Chorvatsko, Rakousko, Slovensko, Německo, Maďarsko, Švýcarsko, Bulharsko

Oranžová zóna: Francie

Červená zóna: Portugalsko, Řecko

Tmavě červená zóna: Španělsko, Spojené království, Turecko, Egypt, Maroko

Černá zóna: Tunisko
Související články

Další články