Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Dovolená v Chorvatsku: Připravte se na houstnoucí provoz

Dovolená v Chorvatsku: Připravte se na houstnoucí provoz
Zdroj: Shutterstock.com
Chorvatsko

Už se těšíte, až vyrazíte k moři, nebo se právě chystáte? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně byste měli počítat s tím, že cesta nemusí být zrovna hladká. Vždyť je aktuálně začátek hlavní turistické sezony. Navíc se spousta lidí vydává k moři po dlouhé době, jelikož se konečně dostanou někam ven po koronavirové pandemii. Ta navíc mnohé z nás stále ještě straší.

Od čtvrtka houstne provoz

Jaká je příčina těchto potíží? Především nové podmínky pro vstup do samotného Chorvatska. Na hranicích se začaly tvořit kolony. Především některé přechody z Maďarska jsou hodně přeplněné a čekací doby se tady pohybují klidně i okolo dvou hodin. Pokud se budete chtít podívat na různá omezení a potíže, ideální je navštívit internetové stránky maďarského autoklubu HAK.

Na hranicích se Slovinskem takové fronty nebyly

Chorvatské ministerstvo vnitra informoval o tom, že na slovinské hranici, konkrétně přechodu Macelj-Gruškovje, byla čekací doba nejdéle hodinu a půl. U maďarských přechodů Goričan I a Goričan II už to byly ony zmiňované dvě hodiny. Jinak je třeba upozornit i na přechody, kde byly mnohem kratší čekací doby i přesto, že aktuální počasí v Chorvatsku je skvělé a turisté se jen hrnou. Přechody Rupa a Mursko Središće hlásí hodinové čekání. Na přechodech Pasjak a Bregana Naselje si počkáte pouze okolo půl hodiny. Zácpy samozřejmě mohou vznikat také u mýtnic a při příjezdech k některým konkrétním známým chorvatským letoviskům.

Změna podmínek pro vstup do Chorvatska

Na podmínky vstupu je také třeba myslet. Skvělá městská turistika ale nebude ani těmito restrikcemi nijak narušena. Nutné je pouhé doložení platného negativního testu na Covid-19. Pozor je třeba dát také na některé havárie. Třeba ta na dálnici A1 mezi 24. a 29. kilometrem ve směru na Dubrovník se stala příčinou nepříjemné kolony, která měla délku kolem 5 kilometrů.

Kam do Chorvatska konkrétně vyrazit?

Alternativ je pochopitelně poměrně hodně. My vám v následujících řádcích nabídneme některé nejznámější destinace, jež rozhodně stojí za to navštívit.

Makarská jako největší klasika

Jednou z nejznámějších a také nejoblíbenějších oblastí je bezesporu Makarská riviéra. Do Střední Dalmácie míří ostatně tisícovky Čechů, a to každým rokem. Co je tady nejvíce láká? Především 60 kilometrů krásných oblázkových pláží. Ty kontrastují s masivem Biokovo a nádhernými borovicemi, jež jsou s touto oblastí nepochybně spjaté. Pláže jsou skvěle vybavené a mnohé bývají oceňovány modrou vlajkou značící maximální čistotu vody. A večerní procházky po promenádách? Naprosto skvělé.

Crikvenická riviéra

Jestliže byste raději vyrazili do míst, která nebývají až tak přeplněná turisty, pak se vyplatí Crikvenica. Tato riviéra je situována nějakých 37 kilometrů od přístavu Rijeka. Crikvenické pláže dokonale zdobí nánosy písku, jehož původ je třeba hledat v potoce Dubračina. Oblázkovo-písčité pláže jsou pro tuto destinaci typické. Vynikající je i pozvolný vstup do vody, což ocení především rodiny s malými dětmi. Upozornit bychom měli také na obří akvárium, které se právě v Crikvenici nachází.

Lopar na ostrově Rab

Vynikající rodinnou dovolenou lze strávit také v letovisku Lopar nacházejícím se na ostrově Rab. Odpočinek ve stínu borovic a jiných středomořských rostlin a dřevin rozhodně stojí za to. Na ostrov se dostanete pohodlně trajektem. Jinak je tady také jedna z nejkrásnějších pláží v Evropě Rajska plaža. Ta je pokryta jemným pískem a měří solidních 1,5 km. Vyznačuje se také pozvolným vstupem do moře, zhruba 100 metrů od břehu máte vody pouze po kolena. Dětem se tady bude určitě líbit také spousta tobogánů a skluzavek.
Další články

Nejnovější kauzy