Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Dovolená koronaviru navzdory: Šéfka lékového ústavu Storová odletěla na Kubu

Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová odcestovala během nouzového stavu na dovolenou na Kubu. Do letadla nasedla v pátek, zrovna v den, kdy česká vláda zakázala překročení hranic. Nařízení ale začalo platit až v neděli a nadřízení Storové cestu nezamítli. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Storová šéfuje ústavu, který se teď zabývá lékem Remdesvir. Soudí se o něm, že by mohl fungovat proti novému koronaviru Ředitelce ale v pátek začala dovolená a nasedla na letadlo směr Kuba.

Má za sebe náhradu, karibská země navíc nepatří mezi rizikové oblasti. "Mohu potvrdit, že paní ředitelka je na dlouhodobě plánované dovolené. Podle zákona o státní službě je řízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv vždy v době nepřítomnosti paní ředitelky pověřena ředitelka Odboru Kancelář ředitele Marcela Škrabalová. Je nezbytné podotknout, že paní ředitelka vycestovala před vydáním krizového opatření vlády, které až na výjimky zakazuje občanům ČR vycestovat do zahraničí, a to do nerizikové oblasti," řekla webu Aktuálně.cz mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová.

Češi: Tohle není normální!

Někteří lidé si přesto klepou nad rozhodnutím Storové při nouzovém stavu vycestovat na čelo. "V této zemi je spousta 'lopat', které si myslí, že se jich to netýká, a proto žádná pravidla nedodržují. A pak jsou tu taky ti privilegovaní, co spadají pokaždé mezi každou potřebnou výjimku, a myslí si, že i virus to musí vědět, že oni jsou přece ta výjimka. Jen nechápu, jak takový bezohledný člověk může zastávat takovou funkci," napsal třeba Daniel.

SÚKL patří mezi klíčové státní orgány, teď je jeho nejdůležitější úlohou otestovat lék Remdesvir, který by mohl zabírat na koronavirus.

Ministerstvo klidní obavy

Storové bude po návratu hrozit dvoutýdenní karanténa. Dovolenou jí posvětilo i ministerstvo zdravotnictví. Prý nevadí, že nebude v těchto dnech přítomna. "Paní ředitelka Storová má plnohodnotný zástup a její nepřítomnost absolutně nemá žádný vliv na chod lékového ústavu, ani na zajištění léku v souvislosti s koronavirem, což plynule řeší odborníci SÚKL. Lékový ústav pracuje naplno a standardně plní své agendy," klidní obavy mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ředitelkou ústavu se Storová stala v roce 2018, do funkce ji jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související články

Další články