Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Kam se letos vydat za sluníčkem?

Kam se letos vydat za sluníčkem?
Zdroj: Unsplash.com
Dovolená
Francie, Španělsko nebo Itálie. Krajiny, které pandemie postihla velmi silně, se dnes otevírají turistům. A bez obav si můžete zajet na dovolenou i do Čechy oblíbeného Chorvatska nebo Řecka. Na co se při cestování připravit?

Vláda vydala aktualizovaný seznam bezpečných zemí pro cestování. Nově se v „zelené zóně“ ocitlo také Španělsko, Francie, Itálie, ale také například Irsko. Připravte se ale na opatření, které vás při vstupu a pobytu v zahraničí mohou čekat. Neopomínejte cestovní pojištění, a pokud máte sjednané roční, raději si zkontrolujte jeho platnost. Než se vydáte na dovolenou, vždy si pročtěte informace na stránkách Ministerstva zahraničí a zjistěte, jaké podmínky platí pro vstup do dané země z její strany.

Jaké je cestování v praxi?

Počet zemí, do kterých lze bez problémů cestovat bez nutnosti karantény nebo negativního testu, může být v praxi nižší, než je znázorněno na vládním „semaforu“. Země totiž mohou mít režim na hranicích mnohem přísnější. Dodatečná omezení vás budou čekat v Portugalsku, Turecku, Velké Británii, na Islandu, ale také například ve Švédsku. V těchto krajinách bude nutné podstoupit karanténu nebo se prokázat negativním testem. Při návratu z některé z těchto zemí je nutný negativní test či karanténa při vstupu zpět do ČR.

Dovolená mimo EU? Letos to asi nepůjde

Pokud byste se rádi podívali například do Thajska, Vietnamu či Indie, asi budete zklamaní. Cestování mimo státy EU zatím nefunguje, mnoho zemí má uzavřené hranice a cizincům vstup ani nepovolují. Do Asie se tak letos asi nepodíváte, stejně jako do Severní a Jižní Ameriky.

Kam letos na dovolenou?

Oblíbené letní destinace Čechů jsou již otevřeny bez omezení. Letní dovolenou si tak můžete užít naplno, ať už to bude u moře, nebo na horách.

Slovensko

Náš soused, Slovensko, s námi otevřel hranice již začátkem června. Cestovat lze bez omezení. V zemi je však nutné dodržovat opatření, která jsou shodná s těmi u nás – nošení roušky v prostředcích veřejné dopravy a ve vnitřních prostorech a dodržování rozestupů. Pobyt venku v přírodě si ale užijete bez roušek. Můžete se tak zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu.

Zajeďte si do Tater nebo na Oravu a objevujte krásy Slovenska z vysokých štítů hor. Na Oravě si vychutnejte tradiční sýry a skvělé brynzové halušky se slaninou. Pokud jste spíše městský typ, zkuste to třeba v Košicích. Uchvátí vás tam Dóm sv. Alžběty nacházející se přímo na náměstí, který tvoří dominantu celého města. Nebo navštivte Banskú Štiavnicu, která je součástí světového dědictví UNESCO. Nezklame vás ani Trenčín na západě Slovenska, jehož dominantou je Trenčiansky hrad.

Řecko

Řecko je již dlouhá léta jednou z oblíbených destinací Čechů pro letní dovolené. Na cestu autem se obrňte trpělivostí – na hranicích mohou být prováděny namátkové testy na covid-19. Od 1. července by se ale měly obnovit mezinárodní lety do turistických destinací.

Řecko Češi dobře znají. Jestli však chcete zažít něco nového, vydejte se objevovat tajná místa, jako je například Diovo oko na ostrově Thassos. Podle legend je to bájný úkryt sirén. Navštivte také místo, kde se v Řecku setkávají dvě moře, pláž Prasonisi na ostrově Rhodos. Z jedné strany pláž omývá Středozemní moře, z té druhé zase Egejské. Uchvátí vás také malebná malá vesnička Nikea rozprostírající se na okraji kráteru Stefanos – stále aktivního vulkánu. Na dno tohoto kráteru dokonce vede silnice a vy si zážitek z pohledu na barevné stěny můžete vychutnat naplno.

Chorvatsko

Chorvatsko je nejoblíbenější zemí Čechů pro trávení letních dnů. V současnosti musíte při vstupu vyplnit kontaktní formulář, ve které uvedete své osobní údaje a dotazy ohledně covid-19. Není ale nutné podstupovat povinnou karanténu ani mít negativní test. Jestli se vám nechce řídit a strávit dlouhý čas na hranicích, RegioJet plánuje přímé vlakové spojení z Prahy a Brna až do Rijeky. Odtud budou navazovat autobusy do jadranských letovisek.

Zatím není v Chorvatsku takový počet turistů, na jaký jsme zvyklí z minulých let. Díky tomu si můžete krásy této země užít bez tlačenic na plážích. V Chorvatsku si udělejte výlet k Plitvickým jezerům, které všechny návštěvníky okouzlí různobarevnými hladinami jezer, vodopády a krasovými jeskyněmi. Neprohloupíte ani návštěvou venkovského regionu Zagorje na severu hory Medvednica. Najdete tu skvělá místa na výlety, turistiku i odpočinek u termálních pramenů.

Související články

Další články