Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Dotace kazí fér hru a nakonec i pravidla byznysu, říká Roman Kříž

Dotované cyklostezky? Má to smysl?
Kilometrová cyklostezka z jednoho pole k druhému za 10 milionů korun. Rozhledna, ze které není nic vidět. Betonové květináče, ve kterých nic nežije a to, co tam zasadíte, tak umírá. Tak to jsou vzorové příklady, kdy byly dotace užity zcela bez smyslu. Na další bizarnosti kolem dotací upozornil Libertariánský institut.

Že dotace nenesou jen pozitiva, ale také mají řadu negativních aspektů, dojde každému, kdo si nesedí na vlastní hlavě. Pro ty méně chápavé pak Libertariánský institut vypracoval anketu, ve které se občané mohli vyjádřit, co jim v jejich okolí vadí.

Cyklostezky, které nikam nevedou.

Silnice, které se opravují každý rok a na jaře můžete začít znovu.

Dotace na rozhledny, ze kterých není nic vidět.

Dětské hřiště, které připomíná betonový lágr.

Betonové květináče, ve kterých neroste ani mech.

To je pár příkladů, které vybrali respondenti jako příklad chybný dotací.

Podle sociologického výzkumu Libertariánského institutu vadí dotace zhruba dvěma třetinám obyvatel ČR. Respondenti se domnívají, že dotace podporují korupci, vytváří nekalou konkurenci a ohrožují demokratický systém. Stát nemá evidenci všech dotací a analogických transferů. Podle Libertariánského institutu existuje navíc podezření, že systém dotací je částečně v rozporu se zákonem, protizákonné mohou být dotace za mnoho desítek miliard Kč.

Čím více dostupných informací mají obyvatelé Česka o dotacích, tím více jsou s nimi nespokojeni. Ukazuje se, že 72 % procent respondentů, považuje proces získávání dotací za složitý a celých 84 % z nich se domnívá, že je tato složitost záměrná.

Systém přidělování dotací není u nás dobře nastaven, lidé mají vůči němu menší či větší výhrady, není podle nich optimálně nastaven a není zcela transparentní. Dotace někdy směřují na nepotřebné věci a jejich využití je více či méně často neúčelné. Dominantním požadavkem dotazovaných je dotace zjednodušit a zprůhlednit.

Specifickou kapitolou jsou pak dotace z EU. Stává se, že firmy si na dotace navyknou a jsou pak na nich zcela závislé. Dotace tak ve finále kazí tržní prostředí, podrývají možnost konkurování si a nakonec jsou rakovinou ekonomiky.

„Dotace jsou prostě svinstvo. Je nehorázné, že občané dnes nemají možnost zjistit, kam jdou peníze, které od nich v různých formách stát vybere. Ještě strašidelnější však je, že to neví ani on sám. Stát o nás chce vědět vše, zatěžuje nás zbytečnými povinnostmi a hrozí absurdními pokutami. Kdybych věřil na spiknutí, tak bych řekl, že jde o záměr uměle držet lidi v chudobě a vytvářet z nich vděčné vazaly, kteří jsou vděční, když jim shora padne nějaké přilepšení. Je to naprosto neuvěřitelné a odporné,“ nebere si servítky předseda Libertariánského institutu Roman Kříž.

Související články

Další články