Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Dosud nezveřejněný rozhovor s dabérem Dalimilem Klapkou (†89): O přátelství s Filipovským a velmi překvapivé profesi

Dalimil Klapka v září 2020.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
ROZHOVOR

V úterý Česko rozesmutnila zpráva, že zesnul populární herec a dabér Dalimil Klapka (†89), jehož hlasem promlouval poručík Columbo nebo dědeček v Simpsonových. Redakce eXtra.cz přináší dosud nezveřejněný rozhovor, v němž hovořil o přátelství s Františkem Filipovským, popisoval zákulisí dabingu, ale i to, jak v 90. letech coby úspěšný imitátor odmítl napodobovat pro televizi politiky.

Dalimil Klapka: Hlas z počítačové hry Mafia

Přečtěte si také velký rozhovor s hercem Dalimilem Klapkou, po němž podle Kafe.cz smutní například i bývalá první dáma Dagmar Havlová. V povídání umělec hovořil třeba o tom, jak uspěl v dabingu i s dyslexií, nebo jak se na seriál Simpsonovi už cítil starý.

Před osmnácti lety jste namluvil postavu Franka Collettiho v počítačové hře Mafia: The City of Lost Heaven, nedávno jste si ji zopakoval v nové verzi hry. Viděl jste tu hru někdy, ukázalo vám ji třeba některé z vnoučat?

„V životě jsem žádnou počítačovou hru neviděl, akorát jsem v několika mluvil. Jinak se tomu ale nevěnuju. Teď mi vlastně pustili při natáčení té nové tu starou, musel jsem se jich zeptat, jestli to opravdu mluvím já.“

Stalo se vám i někdy jindy, že jste se nepoznal?

„Občas mě obsazoval režisér Jaroslav Dudek. Zrovna včera jsem se díval na nějakou jeho komedii. Vůbec nic mi neříkala, ale byla zajímavá. A najednou jsem se tam objevil jako pojišťovák. Vůbec si nepamatuju, že bych něco takového natáčel.“

Stanislav Fišer a první dabing

Všiml jsem si, že bydlíte blízko Švandova divadla, kde jste působil přes třicet let. Denně jsem tam v okolí vídal herce Stanislava Fišera. Potkáváte se dodnes?

„Ten dnes už bydlí v Motole. Už je moc špatný. Mluví přes přístroj a to do telefonu není srozumitelný. Většinou si jen píšeme esemesky. Po něm jsem podědil několik rolí, hlavně v animovaných filmech, například králíka v Medvídkovi Pú.“ (Stanislav Fišer zemřel v sobotu 11. 6. 2022 ve věku 90 let.)

Jak vypadal váš první dabing v životě v roce 1957?

„Tehdy jsem přišel k divadlu a měl jsem velký úspěch v divadle. Režisér Antonín Klimeš si mě všiml a obsadil mě do hlavní role v dabingu. Byl to gruzínský film Náš dvůr, byl špatně nadabovaný do ruštiny. Tehdy se dabovalo starým filmovým způsobem, který se dnes už bohužel nepoužívá. Dělalo se to tak, že se text promítal na plátno, tam se ukazovaly kroužky na puse ve chvíli, kdy postava začala mluvit, a křížek, když začala mluvit mimo obraz. Zkoušelo se, pak se to natočilo. Klimeš to se mnou natočil jednadvacetkrát, pak řekl, že je to všechno špatně a museli jsme znovu. Dělal jsem to tři neděle. Myslel jsem pak, že už mě nikdy neobsadí, ale daboval jsem u něj snad ve všech dalších filmech, které měl na starosti. A postupně mě začali obsazovat další režiséři, daboval jsem pak hodně.“

Dnes je pro vás dabing složitější?

„V současnosti slyší herec originální zvuk ve sluchátkách a ten ho ovlivňuje v intonaci. Když jsem v dabingu začínal, namlouvali jsme do ticha.“

Tehdy byli všichni herci ve studiu najednou.

„Ano, kolik lidí bylo na plátně, tolik jich bylo u mikrofonu.“

František Filipovský byl přítel

Daboval jste postavu Merlota ve filmech o Četnících. Často jste se tedy potkával s Františkem Filipovským, který skvěle daboval Louise de Funèse.

„My byli přátelé i v soukromí. Moje žena pochází také z Přelouče a celá její rodina se znala s Filipovskými. Dodnes, když do Přelouče jedeme, obstaráváme hrob otce Františka Filipovského. Kdysi hrával v orchestru Národního divadla, tehdy ještě Prozatímního divadla, pod taktovkou Bedřicha Smetany. Seděl tam s Antonínem Dvořákem, který tam hrál na violu. A Franta se mu narodil, až když mu bylo 61 let. Existuje fotografie, kdy ho drží na klíně a vypadá jako jeho pradědeček.“

Dnes je dabing už někde úplně jinde. Není tam čas na herectví, obzvlášť když se často stává, že dabér ani neví, co bude namlouvat, text často dostane až ve studiu.

„Několikrát jsem daboval i Vraždy v Midsomeru, až na předposlední stránce jsem při natáčení zjistil, že jsem vrah…“

Vím, že rád imitujete známé herce z minulosti, například Jaroslava Vojtu nebo Vlastu Buriana a mnoho dalších. Vystupoval jste s tím někdy?

„Řadu let. Profesionálně jsem to začal poté, co jsem si na vojně v AUSu (Armádní umělecký soubor – pozn. red.) musel jako konferenciér vymyslet číslo. V Ústředním domě armády probíhal pořad Zkumavka, kam chodili herci předvádět nová čísla publiku a tam si mě vybrali agenti, kteří nás obsazovali, tak jsem s tím velice často jezdil. A to i s Karlem Vlachem. V devadesátých letech po mně chtěli z televize, abych dělal politiky, to jsem ale odmítl s tím, že dělám jen herce ze záhrobí.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy