Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Dostihy a sázky hrajeme už 35 let: Legendu zrodila kritika v Rudém právu

Hrajete také?
Pravděpodobně nejslavnější česká desková hra Dostihy a Sázky byla vymyšlena před 35 lety majitelem rodinné firmy Dino Toys Ladislavem Marešem, který prý tehdy dle deníku Rudého právo vytvořil buržoazní zábavu s prvky kapitalismu. Tato negativní recenze byla skvělou reklamou a Dostihů a sázek se od poloviny 80. let prodalo hned několik milionů kusů.

Každý z nás někdy hrál nějakou stolní hru. Je jedno, jestli šlo o Člověče, nezlob se nebo o zmiňované Dostihy a sázky. Oblíbená stolní hra s příběhem, která nás učí taktizovat, hospodařit a kupovat správné koně, se stala v Československu v polovině 80. let absolutním hitem.

Zatímco ve světě se stolní hry typu Monopoly hrály už ve 30. letech 20. století (hra Monopoly byla patentována v roce 1938), u nás vznikla první hra postavená na podobném principu až o téměř půl století později.

Tehdejším vizionářem v oboru stolních her se stal jistý Ladislav Mareš, který se na konci 60. let rozhodl, že spolu se svými přáteli založí tiskárnu v Jablonci – v té se nejdříve vyráběly pouze vizitky nebo parte. Tiskárně se poměrně dařilo, jenže po srpnu 1968 už bylo více než jasné, že tento melouch nemá budoucnost. Proto se rozhodlo, že tiskárnu i se zaměstnanci převezme město Jablonec. V celé republice to byla jedna z mála tiskáren, které nebyly pod státním monopolem, což Marešovi umožnilo mít v práci poměrně volnou ruku. Začátkem 80. let ho například napadlo, že by bylo skvělé, kdyby podnik vyráběl Muchovy secesní plakáty. Ty šly samozřejmě neuvěřitelně na odbyt.

Vrchol však nastal až o několik let později. Obrovská příležitost a tržní potenciál se totiž neskrýval pouze v plakátech, nýbrž ve stolních hrách. V první polovině 80. let existovaly pouze jednoduché stolní hry typu Člověče, nezlob se, které byly navíc nekvalitně zpracované. Ladislav Mareš se spolu se svými kolegy dozvěděl, že existuje stolní hra Monopoly, která však byla v rámci tehdejší ideologie naprosto nepřípustná. TADY SI MŮŽETE DOČÍST CELÝ ČLÁNEK A DOZVĚDĚT SE, JAK HRU PROPAGOVALO RUDÉ PRÁVO.

Související články

Další články