Přestože od konce II. světové války letos uběhlo už 68 let, mnoho nacistických zločinců stále uniká spravedlnosti. Za informace vedoucí k jejich dopadení nabízí Centrum Simona Wiesenthala odměnu 600 000 Kč.

Mezi hledanými je například jednadevadesátiletý dánský rodák Søren Kam, bývalý důstojník SS, který v roce 1943 zavraždil protinacistického novináře Carla Henrika Clemmensenova. Předpokládá se, že v současné době žije v Bavorsku.

V Německu se pravděpodobně stále skrývá i dvaadevadesá­tiletý Gerhard Sommer, esesák, který se zúčastnil masakru 560 nevinných lidí v italské vesnici Sant'Anna di Stazzema.

Stejně starý Ivan Kalymon se v letech 1941–1944 podílel na deportaci a vraždění Židů ve Lvově. Nakonec se ho podařilo vystopovat v Michiganu, ale dosud ze Spojených států nebyl deportován.

Stojí za zmínku, že na seznamu deseti nejhledanějších nacistických zločinců se nacházejí jen dvě osoby mladší devadesáti let. „Každé jedno soudní stíhání představuje důležité upozornění, že obětem holocaustu ještě může být zjednána spravedlnost,“ podotkl Efraim Zuroff, ředitel jeruzalémské pobočky Centra Simona Wiesenthala.