Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Dostavěli nejvyšší budovu EU: 198 metrů, 47 pater a stovky apartmánů

Nejvyšší budova EU leží na pobřeží Středozemního moře ve Španělsku.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
rekord

Dlouhých sedmnáct let trvala stavba nyní nejvyšší budovy v Evropské unii. Intempo, jak se stavba jmenuje, se stala novou dominantou letoviska Benidorm na španělském pobřeží Středozemního moře.

Mrakodrap Intempo se tyčí do výšky 198 metrů a nechává za sebou všechny ostatní budovy ve španělském letovisku Benidorm v provincii Alicante u Středozemního moře. Jeho stavba trvala uctyhodných sedmnáct let a nejednou se kvůli ekonomické krizi nevědělo, zda vůbec bude dokončena.

Nyní se budova pyšní tutulem nejvyšší obytné stavby Evropské unie. Uvnitř impozantní stavby jsou luxusní apartmány, do kterých se nyní mohou nastěhovat první obyvatelé.

Jak však popisuje španělský deník El País, budova měla v průběhu výstavby několikrát namále. Nejdříve doplatila na prasknutí španělské realitní bubliny na počátku tisíciletí. Na prahu otevření ji pak ohrozily dopady pandemie koronaviru na turistický ruch a místní ekonomiku

Kromě největší výšky se budova pyšní i nejrychlejším výtahem ve Španělsku. Ten vozí návštěvníky i obyvatele věžáku rychlostí 4,2 metrů za vteřinu a do posledního 47. patra tak dojede za 52 sekund. Předběžně už je prodáno 256 apartmánů. Nejlevnější byl v nabídce za 250 000 eur (6,5 milionu korun).Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy