Dopravní podnik v Ostravě vyhlásil válku notorickým černým pasažérům a nepouští je do vozidel MHD. Najatí asistenti totiž začali celé skupiny kontrolovat už před nástupem do vozidla hromadné dopravy. Kdo jízdenku nemá, toho do vozu nepustí. Když někdo proklouzne, tak ho nutí, aby si vystoupil. Nebo aby zaplatil.

„Práce asistentů přepravy budí silné emoce. Zatímco mnoha cestujícím i řidičům se ulevilo, někteří Romové si začínají stěžovat na rasovou diskriminaci,“ uvedl pro iDnes.cz ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák.

„Minulé vedení Dopravního podniku Ostrava (DPO) se podobného kroku bálo právě kvůli reakcím. Tušilo, že většina černých pasažérů jsou Romové. To se potvrdilo. Například romští obyvatelé zadního Přívozu byli zvyklí jezdit načerno. Když teď asistenti přepravy nepouštějí do vozů cestující bez dokladu, stává se, že na zastávce autobusu číslo 33 stojí hodně lidí, ale spoj odjede téměř prázdný,“ dodal ostravský radní.

Pro mnohé cestující je novinkou zjištění, že MHD není zadarmo. Byli zvyklí cestovat bez jízdenky. Platit se jim nechce a věří, že Semerák své snažení nakonec vzdá.