Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Doplatíme na Babiše? Europoslanci chtějí Česku zastavit všechny dotace

Doplatíme na Babiše? Europoslanci chtějí Česku zastavit všechny dotace
Zdroj: Showpix.cz
Střet zájmů

Evropská komise by měla vůči Česku vůbec poprvé použít nové pravidlo, spojující čerpání společných peněz s dodržováním principů právního státu, a zastavit zemi vyplácení dotací. V souvislosti s ukončeným auditem firem kolem holdingu Agrofert to dnes navrhli europoslanci Evropské lidové strany. České úřady jsou podle nejsilnější frakce Evropského parlamentu ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše nečinné, čímž porušují unijní právo.

Komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, která konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Důvodem je, že i jako premiér země spolurozhodující o směřování unijních peněz dále ovládá Agrofert, i když jej umístil do svěřenských fondů. Česko by proto mělo vrátit dotace v řádech stamilionů korun vyplacené po 9. únoru 2017, kdy vstoupila v platnost novela českého zákona o střetu zájmů. Babiš závěry odmítl s tím, že jsou účelové a zmanipulované, svůj nesouhlas dalo najevo i ministerstvo pro místní rozvoj.

"Tím, že Česko nepostihuje střet zájmů českého premiéra a nesnaží se mu předcházet, zároveň také nedodržuje legislativu EU a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu unie. S cílem ochránit rozpočet by tedy komise nyní měla tento mechanismus spustit,“ uvedla dnes německá lidovecká europoslankyně Monika Hohlmeierová. Právě ona vedla loňskou misi kontrolního výboru EP, jehož členové po návštěvě ČR rovněž dospěli k závěru o Babišově střetu zájmů.

Česká administrativa selhala

Lidovečtí europoslanci také požadují, aby komise dále přezkoumala zneužívání fondů ve prospěch českého premiéra, selhání české administrativy a nečinnost českého justičního systému.

Státy EU se loni po dlouhých debatách a překonání odporu ze strany Maďarska a Polska dohodly, že vyplácení peněz z rozpočtu na období 2021 až 2027 stejně jako z mimořádného fondu pokrizové obnovy se bude řídit zmíněným pravidlem. Má to mimo jiné zabránit tomu, aby peníze z unijní kasy směřovaly do zemí, které nemají nezávislé soudy a další orgány, jež by zajistily spravedlivé vyšetření podvodů, korupce či právě střetu zájmů. Budapešť i Varšava si vymohly, aby podmíněnost nejprve posoudila unijní justice, na kterou se v polovině března obrátily.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy