Koronavirus mění dovolenou u moře: Dezinfikování pláží a plastové ohrádky pro turisty
Radnice španělského městečka Zahara de los Atunes nechala posprejovat tamější pláž dezinfekcí, aby tak případně zabránila šíření viru. Nicméně to byla ohromná chyba a radnice ihned schytala vlnu kritiky. Podle odborníků to výrazně poškodí ekosystém. Zároveň ve světě kvůli koronavirové pandemii začalo výrazně přibývat jednorázových plastů. Objevují se návrhy na plážích udělat plastové ohrádky pro turisty. Plavčíci jsou v šoku.
Kvůli koronavirové pandemii se ve světě leccos změnilo. Většina dává přednost zdraví před ekologií. Podobně před nedávnem zareagoval jeden z radních španělského městečka Zahara de los Atunes Agustín Conejo, který nechal vyčistit místní pláž dezinfekcí.
Mylné rozhodnutí
Po vydezinfikování pláže se ihned strhla vlna kritiky od ekologů zabývajících se ochranou životního prostředí. Podle odborníků rozprašování chemikálie zahubí bezobratlé živočichy a krom toho to ovlivní páření ptáků nebo rybolov. Naprosto se tím naruší ekosystém pláže.
Po pláži jezdilo několik traktorů a malých nákladních vozů, které rozprašovaly chemikálii. María Dolores Iglesias, jež vede jednu z environmentálních organizací ve španělském regionu Cádiz nedaleko onoho městečka, uvedla, že jeden z traktorů měl přejet ptačí hnízdo s vejci. Ostře dezinfikování pláže zkritizovala. "Nechali zdevastovat celé duny a šli naprosto proti pravidlům. Co udělali, je šílenost, když navíc přihlédneme k tomu, že virus přežívá v lidech, nikoli na pláži," stěžovala si a dodala, že rozprašování chemikálií je možná vhodné pro města, nikoli pro pláže a krajinu obecně.
Conejo se zprvu bránil slovy, že chtěl před šířením nového typu koronaviru ochránit obyvatele, kteří se brzy začnou na pláž vracet. Později však svoji chybu přiznal. "Uznávám, že to byla chyba. Udělal jsem to ovšem s nejlepšími úmysly," řekl pro server BBC. Kritiku obdržela radnice také od úřadů provincie, které nyní zvažují možnost za vydezinfikování pláže uložit sankci.
Plastové ohrádky
Dezinfikování krajinných ploch však není jediným problémem, který nastal v důsledku koronavirové epidemie. Majitelé hotelů navrhují, aby lidé na plážích leželi v plastových ohrádkách.
Se zajímavým nápadem, jak zajistit na plážích ochranu před nákazou virem, přišla italská firma Nuova Neon Group 2. Navrhuje instalovat na plážích plastové ohrádky 4,5 metru široké a dva metry vysoké, v nichž by byla dvě lehátka a jeden slunečník. Plastové boxy na plážích za nesmysl označili třeba plavčíci z pláží. Prý není možné ve vedru ležet pod plastem.