Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Donald Trump trvale přišel o svůj účet na Twitteru: Podle správců podněcoval násilí

Donald Trump trvale přišel o svůj účet na Twitteru: Podle správců podněcoval násilí
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
ban
Po událostech v Kapitolu přišel Donald Trump (74) o svých účet na sociální síti Twitter. Správci ho jednou provždy zablokovali poté, co po důkladném přezkoumání jeho příspěvků dospěli k závěru, že z jeho strany hrozí nebezpečí podněcování k násilnostem. Nebyl to totiž nikdo jiný než Trump, kdo tvrdil, že výhra Joe Bidena (78) v prezidentských volbách je podvod a v jednom ze svých příspěvků své příznivce přímo vyzval k pochodu k budově Kongresu.

Již za několik málo dní bude prezidentský úřad předán Joe Bidenovi, který vyhrál prezidentské volby. Donald Trump se snažil výsledek zpochybnit a tvrdil, že hlasování bylo zmanipulované a Bílý dům mu byl ukraden demokraty.

Trumpovi odpůrci dlouho volali po tom, aby mu byly zrušeny profily na sociálních sítích. Nejen, že se na nich nevhodně vyjadřoval o ženách či imigrantech, ale v období krátce po volbách šířil dezinformace, že zvolení jeho oponenta Bidena je jeden velký podvod.

Nejen na Twitteru, ale například i na Facebooku či Instagramu byly příspěvky Trumpa pravidelně mazány pro porušování pravidel. Události posledních dní, kdy jeho příznivci vtrhli do Kapitolu, vedli správce těchto sítí k razantnějším krokům.

Ztišení a zrušení profilů

Mark Zuckerberg, pod jehož křídly jsou Facebook a Instagram, na svém oficiálním profilu uvedl, že Trumpovi znemožní předávat příspěvky minimálně do Bidenovy inaugurace. Twitter se pak rozhodl k radikálnějšímu řešení a profil mu zcela zrušil. Správci své kroky obhajují tím, že prezident Spojených států amerických pravidelně porušoval pravidla sociální sítě a hrozí z jeho strany další podněcování násilí, které vyvolávají i jím sdílené nepodložené informace.

Trumpova reakce

Ke zrušení svého účtu na Twitteru se Donald Trump vyjádřil na sociální síti Potus, kde ho sleduje výrazně méně lidí než na Twitteru, na kterém měl svůj nejdůležitější profil a kde ho sledovalo více než 88 milionů lidí. „Jak tvrdím už dlouhou dobu, Twitter zachází dál a dál v potlačování svobody slova. Dnes se jeho zaměstnanci spojili s demokraty a levicovými radikály, aby zrušili můj účet a umlčeli mě,“ napsal.

Bitva o Kapitol

Středeční boje z Kapitolu, kdy do budovy vtrhnuli příznivci Donalda Trumpa, šokovaly celý svět. K prvním střetům před budovou došlo už odpoledne, kdy americký Kongres začal projednávat uznání výsledků prezidentských voleb. Následně ale situace eskalovala, když příznivci poraženého kandidáta přemohli bezpečnostní služby a vtrhli do Kapitolu. Uvnitř pak došlo na další krvavé potyčky a následně i střelbu.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy