Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Domy v Matiční ulici před demolicí: Čtyřmetrový plot kvůli nepřizpůsobivým zmizel, zůstal nepořádek a smrad

Domy v Matiční ulici před demolicí: Čtyřmetrový plot kvůli nepřizpůsobivým zmizel, zůstal nepořádek a smrad
Zdroj: Jiří Masojídek/eXtra.cz/profimedia
+ Dalších 17 fotografií
galerie

Jednadvacet let uplynulo od chvíle, kdy byla postavena nechvalně známá zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem, která způsobila poprask s mezinárodním přesahem. Zeď ve čtvrti Krásné Březno měla za cíl jediné, oddělit sociálně vyloučené a nepřizpůsobivé obyvatele od starousedlíků žijících ve svých domech. Zničené a vesměs vybydlené domy v Matiční ulici budou ještě letos zbourány. Redakce eXtra.cz se vypravila na místo, aby zjistila, jak to v legendární ulici těsně před zbouráním vypadá. 

Do činžovních domů v Matiční ulici v 90. letech 20. století sestěhovala ústecká radnice neplatiče, převážně Romy a lidi z okraje společnosti.

Místní starousedlíci si ale postupem času začali stále více stěžovat na nepořádek, hluk a rostoucí kriminalitu.

Všechno měla vyřešit čtyřmetrová protihluková zeď, která měla být dokončena do konce září 1998. Čtyřmetrová zeď, která měla vyřešit problémy, se okamžitě dostala do centra dění.

Její výstavbu kritizoval tehdejší premiér Miloš Zeman, Václav Havel, Romská občanská iniciativa nebo bývalý člen Evropské komise Günter Verheugen.

Zastupitelé města se následně shodli na tom, že místo čtyřmetrové protihlukové stěny se postaví pouze necelé dva metry vysoký plot.

Stavba začala až v říjnu 1999, a to i navzdory velké kritice nejenom členů české vlády. Celá kauza měla tehdy mezinárodní přesah.

Romské obyvatelstvo následně celou stavbu blokovalo a rozebíralo jedntlivé části plotu, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se stavbou zdi.

Tlak na místní radu města byl ale natolik velký, že plot stál v Matiční ulici pouze od 13. října do 24. listopadu 1999.

Matiční ulice dnes: Nepořádek a smrad

Legendární domy v Matiční ulici půjdou nyní k zemi. Mělo by se tak stát nejpozději do konce tohoto roku. Náklady na demolici se mají pohybovat zhruba okolo pěti milionů korun.

Přesto v současné době v jednom z domů žije ještě pár obyvatel. Kolem všech domů je možné vidět nepřehlédnutelný nepořádek a všudypřítomné tabule, které nedoporučují dovnitř budov vstupovat. Po vstupu do polorozbořených bytů je cítit smrad, který se line napříč celou budovou.

Po zbourání budov chtěl magistrát na pozemcích postavit dětské hřiště, z plánu ale nakonec sešlo a po ubytovnách zůstane jen zatravněná plocha.

Do galerie se můžete podívat na to, jak Matiční ulice vypadá těsně před demolicí.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy