Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Domy pro seniory jsou časovaná bomba, chybí roušky: Vojtěch důchodce posílá do Těchonína

Domy pro seniory jsou časovaná bomba, chybí roušky: Vojtěch důchodce posílá do Těchonína
Zdroj: archiv A. Vojtěcha
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
Rizikové skupiny jsou pochopitelně nejnáchylnější k nákaze koronavirem. Patří tam staří nebo nemocní. V domovech důchodců však chybí ochranné prostředky jak pro klienty, tak pro personál, a tak se nemohou dostatečně chránit. Ministryně Maláčová zuří a s ní i ošetřovatelky z pečovatelských domů. Vláda nesehnala pro důchoďáky roušky. Co nyní navrhuje ministr Vojtěch?

Průměrný věk, kdy se stává člověk rizikovou skupinou, je zhruba nad 70 let. Senioři jsou tedy ohroženi a mělo by se na ně myslet úplně nejvíc. Avšak tomu tak není a právě domovy důchodců strádají na ochranných prostředcích. Zásoby se tenčí, protože jsou většinou jednorázové, a navíc mají v domovech pocit, že se na ně zapomnělo.

Nakažení v domech pro seniory

Nakažení důchodci jsou v Českém Krumlově, v Litoměřicích, v Břevnici nebo v pražské Michli. Pro Seznam Zprávy se vyjádřila ministryně práce a sociálních věcí Maláčová a je velmi dopálená. Podle ní totiž ministerstvo zdravotnictví nezvládá svou práci.

"Evidentně tu situaci nezvládají," odpověděla v prvním dotazu Jana Maláčová. "Budu jednat s hejtmany a budu chtít přesná čísla, kolik ochranných prostředků šlo do sociálních služeb," zodpověděla další otázku. Zároveň chce od ministerstva vysvětlení, proč se situace nezlepšila. "Posílala jsem Vojtěchovi několik dopisů, kde jsem specifikovala, kolik toho potřebujeme pro sociální služby," uvedla ministryně.

Karanténa a testování

V Břevnici u Havlíčkova Brodu je 12 nakažených. Onemocněním COVID-19 trpí 10 klientů a dva zaměstnanci, celé zařízení je v karanténě a dnes se zbylým obyvatelům a personálu budou dělat testy. Adam Vojtěch v pátek večer uvedl, že pro domovy bude zajištěno 200 respirátorů už od sobotního rána.

Stát a ministr Vojtěch však zareagovali rychle a pro seniory, kteří jsou nakaženi koronavirem, vyhradí 329 lůžek. A to v nemocnicích Na Bulovce, Na Františku, v Lázních Toušeň a části specializované vojenské nemocnice v Těchoníně u Žamberka.

Jan Hamáček v sobotu informoval o tom, že hasiči rozvážejí do krajů přes 3 miliony roušek a tisíce ochranných obleků. Tak by se mělo dostat i na domovy důchodců a sociální služby.

Vystrašení zaměstnanci

Ošetřovatelkám se situace obzvlášť nelíbí. Jedna z nich to bere tak, že pečovatelské domy byly ministerstvem zdravotnictví hozené přes palubu. Navíc nemají kapacity na to, aby od sebe rozdělovaly nakažené a zdravé.

"Na tiskovce řekli, že se pečovatelky mají starat o nakažené. Pečovatelky se základním vzděláním a doktor, co chodí jen dopoledne," rozčiluje se ošetřovatelka. "Že dodnes nemáme pomůcky, už nikdo neřekne. Nechají nás umřít v karanténě v domově," dodala a nešetřila na upřímnosti. "Máme s holkami strach. Prostě nás hodili přes palubu," doplnila nakonec.

Podle odborníků jsou domovy pro seniory časovanou bombou. Jak je možné, že tamější personál nedostal ochranné vybavení? Kolik seniorů zemře? Pomůže otevření nemocnice v Těchoníně? Co bude za týden? To jsou všechno otázky, kterých se všichni bojíme...

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy