Domovy pro seniory jako zóna strachu: Roušky nezajistil ministr Vojtěch, tvrdí odboráři
Už začátkem března byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informován o tom, že v sociálních zařízeních chybí ochranné prostředky. Upozorňovali na to poskytovatelé péče. Celou situaci kolem koronaviru sledujeme online
Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové nese za rozšíření koronaviru v domovech důchodců zodpovědnost ministerstvo zdravotnictví. Na to, že v domovech chybí ochranné prostředky, byl upozorňován ministr Vojtěch už na začátku března. Omezení jejich nákupu podle Žitníkové zapříčinilo, že jich je teď nedostatek.
Vzor pro jiné státy
"Na počátku bylo chybné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které omezilo nákupy roušek, respirátorů i dezinfekce," uvedla Dagmar Žitníková.
Adam Vojtěch toto tvrzení odmítá. "Tato omezení se týkala pouze respirátorů FFP3," vysvětlil situaci ministr. Žitníková se však nenechala odbýt a oponovala slovy: "I roušek."
Ministr popřel, že by nějak zanedbali opatření, která se týkala důchodců. "Jako první jsme zavedli přísný zákaz návštěv v nemocnicích," uvedl. Tvrdí, že Česká republika je pro zahraniční státy vzorem díky tomu, jak rychle se u nás zavedlo povinné nošení roušek na veřejnosti.
Nevhodné zařízení pro seniory
Žitníková měla co říct i k vyhrazeným lůžkům pro nakažené seniory. Lůžka budou k dispozici v několika pražských nemocnicích, Těchoníně a také Lázních Toušeň. To předsedkyně zkritizovala. "Lázně Toušeň je zařízení hotelového typu, na všech pokojích jsou koberce. Toto zařízení je naprosto nevhodné k umístění nemocných lidí," uvedla v České televizi.
Armáda v Břevnici
Kraj Vysočina se obrátil na ministerstvo obrany a požádal ho o nasazení armády v domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu. 20 z 22 pacientů se nakazilo novým typem koronaviru a stejně tak i 9 pracovníků domova. Nakažení pacienti mají mírný průběh onemocnění a nepotřebují hospitalizaci. V domově však chybí ochranné prostředky...
Jedna z obyvatelek trpěla i dalšími onemocněními a nemoc COVID-19 způsobila, že nakonec zemřela. Vojtěch chce nakažené seniory nechat přesunout právě do Lázní Toušeň ve Středočeském kraji. Ministr se původně držel plánu, že by nechal domovy, aby se o nakažené staraly. Toto rozhodnutí však změnil a v sobotu vyčlenil 329 lůžek pro nakažené stařečky.
Možná to zapříčinila kritika ze strany ředitelů domů pro seniory. Například Daniela Lusková se nebála i za ošetřovatelky otevřeně napsat, že je podle nich ministerstvo zdravotnictví hodilo přes palubu. Domov v Břevnici se stará o lidi trpící demencí. Do odvolání však byla v břevnickém domově se zvláštním režimem nařízena karanténa.
Dohady na Twitteru
V sobotu se Vojtěch navíc pustil do křížku s ministrem Hamáčkem ohledně toho, kdo je zodpovědný za dodání roušek do domovů pro seniory. K tomu se vyjádřil také. "Pouze jsem zhodnotil stav, jak jsme si minulý týden ve vládě rozdělili kompetence. Kraje a sociální služby mělo řešit ministerstvo vnitra. Já to pouze konstatoval," uvedl ministr a dodal, že fakultní nemocnice zásobované jsou.