Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Domácí porod na Plzeňsku skončil smrtí miminka: Matka už jednou doma rodila, lidé zuří

Zdroj: unsplash.com
+ Další 2 fotografie
neštěstí
V neděli při domácím porodu v Bukové na Plzeňsku zemřelo dítě. Záchranáři se ho snažili oživit desítky minut, jejich snaha však byla marná. Matka dítěte musela být transportována do nemocnice. Podle dostupných informací už dříve jeden domácí porod úspěšně absolvovala, nyní však rodila předčasně a to v sedmém měsíci těhotenství. Úmrtí miminka vyšetřuje policie. Tragédii bez komentáře nenechávají ani uživatelé sociálních sítí, kteří se ohledně nešťastné události vyjadřují zcela jasně.

Do obce Buková na Plzeňsku vyjížděli záchranáři po páté hodině ranní poté, co je na místo zavolali rodiče novorozence. Ačkoliv se o záchranu dítěte snažili několik desítek minut, oživit ho se jim nepodařilo. „I přes veškerou snahu musela lékařka konstatovat smrt,“ uvedla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Podle informací, které záchranářům sdělila matka (36), měl být novorozenec po porodu v pořádku. Komplikace údajně nastaly až později. Podle Klatovského deníku musela být matka transportována do nemocnice k dalšímu vyšetření. Prý se jednalo o její druhý domácí porod. Zatímco v loňském roce proběhlo vše v pořádku, tento porod přišel znenadání v sedmém měsíci těhotenství.

Policejní mluvčí Dagmar Brožová uvedla, že smrt dítěte vyšetřují policisté a byla nařízena i soudní pitva. Policisté ve věci rovněž zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.

Případ neušel pozornosti uživatelů sociálních sítí, kteří domácí porody hodnotí jako zbytečné riziko. „Rodit v 36 letech doma, v sedmém měsíci těhotenství, a ještě bezprostředně po porodu, nebo nejlépe během něj nepřivolat lékařskou pomoc, je přinejmenším nezodpovědné,“ píše jeden z komentujících. „Doufám, že si tahle sobecká kráva porod užila. Snad si užije i trest za usmrcení z nedbalosti,“ napsala další.

Domácí porody jsou tématem, které vždy spolehlivě rozdmýchá diskuzi. Proti nim je nejen většina národa, ale nedoporučují je ani lékaři. Podle stanoviska České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně jsou nebezpečné a to především kvůli možným komplikacím, jakými jsou například akutní hypoxie (nedostatečné množství kyslíku pro tělesný metabolismus), asfyxie (dušení způsobené nedostatkem vzduchu), či krvácení matky.

Související články

Další články