Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Domácí porod ji málem stál život: Žena se se záchranáři po jejich příjezdu ještě hádala

porod
Středočeští záchranáři ve středu odpoledne vyjížděli k dalšímu nezdařenému domácímu porodu. Pomoc přivolal otec dítěte, od kterého operační středisko přijalo informaci, že jeho partnerka zhruba před třemi hodinami doma porodila, krvácí, začíná být bledá a má promodralé rty. Dítě je prý v pořádku. Po příjezdu záchranářů se s nimi ale žena ve vážném stavu začala hádat, trvala na tom, že do nemocnice nechce a ani dítě nechtěla nechat vyšetřit pediatrem.

O případu záchranáři informovali na svých facebookových stránkách. Muž operátorce prý tvrdil, že o úmyslný domácí porod se nejednalo, ubezpečil ji ale, že jeho partnerce pomáhá kamarádka. Poté co záchranáři dorazili na místo, nalezli na zemi ležící podchlazenou silně krvácející ženu, která byla sice při vědomí, ale vzhledem k velké krevní ztrátě byla ve vážném ohrožení života.

„Dítě na matčině břiše leželo stále, i po třech hodinách od porodu, spojeno s matkou pupečníkem a placenta zůstala neodloučena,“ uvedli záchranáři v příspěvku. „Záchranáři ženě zajistili žilní vstup, aby jí mohli doplněním tekutin vyrovnat krevní ztrátu. Komunikace s mužem, dvěma přítomnými osobami a rodičkou byla nadále napjatá, neboť udíleli záchranářům neodborné rady ohledně léčby, důrazně trvali na tom, že má být žena léčena jen doma, a dítěti nebude přerušena pupeční šňůra,“ dodali.

Záchranářům se nakonec povedlo matku přimět ke kompromisu a pupeční šňůru skalpelem přeřízl její partner. „Pacientka následně odsouhlasila i transport do spádové nemocnice. Ani to ale nebylo jednoduché, protože poté se rozvinula další debata, neboť odmítala, aby byl novorozenec vyšetřen pediatrem a aby bylo dítě např. omyto,“ napsala Zdravotnická záchranná služba Středočeského kra­je.

Porod nakonec dopadl dobře jen díky záchranářům, rodiče dítěte odmítli přiznat, že se jednalo o úmyslný domácí porod, tvrdili, že šlo o překotný. „Vzhledem k následným událostem a časové prodlevě mezi porodem a telefonátem zůstává nad tímto výjezdem pachuť domácího porodu, který by bez jakýchkoliv pochyb tentokrát ohrozil život rodičky,“ zakončili záchranáři.

Související články

Další články