Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Dokud nebude mít roušku Babiš a Vojtěch, lidé si je nevezmou, vzkazuje psycholožka

Dokud nebude mít roušku Babiš a Vojtěch, lidé si je nevezmou, vzkazuje psycholožka
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 15 fotografií
koronavirus
V České republice platí karanténa na celém území. Potvrzených nakažených pacientů je v ČR 383, tři z toho jsou v kritickém stavu. Mnozí lékaři a zdravotní sestry pořád nemají respirátory, roušky a ochranné rukavice. Situace v zemi je vážná, přesto ji někteří Češi berou na lehkou váhu. I přes důrazná doporučení vlády, která jasně říkají, že by měli nosit roušky, to mnozí nedodržují. Psycholožka však varuje před tím, že lidé nemají dostatečný vzor v autoritách, které doporučení častokrát samy nedodržují.

Česká republika se potýká s nedostatkem roušek, respirátorů a dalších ochranných prostředků, které by zabránily šíření koronaviru. V současné době je v Česku 383 potvrzených případů onemocnění koronavirem a z toho jsou tři lidé ve vážném stavu.

Ve velkých městech jako Praha nebo Brno musí mít lidé v MHD zakrytá ústa a nos. Vláda doporučila všem lidem, aby se chránili čímkoliv, co mají po ruce. Lidé proto začali hromadně ve svých domovech šít roušky pro všechny potřebné.

Přesto na veřejnosti vidíme spoustu lidí, kteří doporučení nedodržují a chodí bez roušek. Tento problém je rozšířený hlavně na malých městech a vesnicích, kdy si lidé pořádně neuvědomují riziko a člověk v roušce pro ně automaticky znamená nakažený.

Psycholog varuje: Začít musí autority státu!

"Lhostejnost Čechů je jakási jejich obrana, aby dokázali sami sobě, že jim nic není. Takové chování můžeme pozorovat zejména u lidí, kteří bydlí mimo velká města. Až nákaza koronavirem dorazí do jejich vesnice nebo maloměsta, pak si teprve uvědomí závažnost situace," vysvětluje situaci kolem roušek klinický psycholog Mgr. Romana Kučová.

"Důležité také je, jak na celou situaci nahlíží autority, ke kterým lidé vzhlíží. Pokud lidé v televizi uvidí, že hlavní představitelé vlády nosí roušky, jejich pohled na závažnost věci se změní. Tam je třeba začít," tvrdí.

Zatímco na Slovensku hlavní vládní představitelé i novináři začali nosit roušky téměř okamžitě na každou tiskovou konferenci, v Česku se k tomu uchýlili až včera. Bohužel ani dnes na tiskové konferenci neměli politici přes ústa roušky.

Premiér Andrej Babiš (65) byl 13. 4. kontrolovat sklady potravin a ani v tomto případě neměl nasazenou roušku. A v tom je podle psychologa největší problém. "Lidé však musí k rozhodnutí nosit roušky sami vnitřně dozrát," dodává.

AKTUALIZACE ZE 13:45 ZE DNE 17. BŘEZNA:

Premiér Andrej Babiš a další členové vlády vyslyšeli názor odborníků a poprvé se objevili na tiskové konferenci s ochrannými prostředky.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy