Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Doktoři varují: Zrušte olympiádu v Riu, do Evropy přinese pandemii viru zika!

Podle odborníků bude mít po hrách vir otevřené dveře do celého světa.
Zdroj: profimedia.com
1, 5 milionu nakažených Brazilců virem zika. Nemoc se šíří po Jižní Americe a prvních pár případů je nahlášeno i v Evropě a Africe. 5. srpna se brazilské Rio otevře tisícovkám sportovců a fanoušků z celého světa. Co se může dít potom?

Imunologové se obávají, že po olympiádě už vir zika nezastaví vůbec nic. Sportovci nebo fanoušci se nakazí kvůli kousnutí nebo pohlavním stykem. Nemoc pak odvezou zpátky do své domoviny a nastartují tak pandemii.

Rio totiž zůstává ohniskem nemoci a je zde nahlášeno nejvíce případů. Kanadský expert na otázky veřejné zdravotní péče, imunolog a právník Amir Attaran uveřejnil v odborném magazínu Harvard Public Health Review článek, který doporučuje přesunutí olympiády do jiného brazilského města. Očekává se půl milionu návštěvníků a mnoho z nich se prý během her nakazí. Po návratu domů pak nakazí i své blízké.

Odborníci mluví o globální katastrofě. Organizátoři by si měli uvědomit, že lidské zdraví je víc než investice do olympiády.

„Neexistuje žádný důvod, proč hry v Riu zrušit, odložit či přesunout jinam,“ řekl BBC ředitel lékařské divize Richard Budgett. Prý na jižní polokouli bude tou dobou zima a komárů méně.

Stačí ale takové ujištění?

Související články

Další články