Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Doktoři mysleli, že má žena migrény. V mozku jí zatím řádila tasemnice

Taková bolest hlavy umí život pěkně otrávit.
Zdroj: profimedia.cz
bolest hlavy
Bolesti hlavy jsou velmi obtěžující a mohou negativně ovlivnit kvalitu života. Své o tom ví i 25letá baristka z Austrálie. Lékaři si nejdříve mysleli, že mladá žena trpí na migrény. Byli v šoku když zjistili, že má pacientka v mozku larvy tasemnic.

Dlouhých sedm let žena několikrát měsíčně trpěla bolestmi hlavy, na něž jí byly předepsány léky na migrénu. Časem se její bolesti zhoršily, trvaly déle než týden v kuse, a navíc se k nim přidaly i vážnější příznaky jako rozmazané vidění. Lékaři proto pacientku poslali na magnetickou rezonanci. Ta odhalila, že Australanka má nejspíš nádor na mozku

Náročná operace

Musela podstoupit operaci, při níž jí lékaři novotvar z mozku vyjmuli. Nebyl to však nádor, ale cysta plná larev tasemnice Neobvyklý případ zaujal vědce, kteří zjistili, že její bolesti způsobovaly právě tyto larvy, které v jejím mozku zabíraly místo. Studie ženina případu byla v září publikována v odborném časopise tropické medicíny. Po operaci se Australanka zcela uzdravila a nepotřebuje žádnou další léčbu.

Parazit může být člověku smrtelně nebezpečný

Tasemnice je parazit vyskytující se převážně v rozvojových zemích. Do těla člověka se mohou mimo jiné dostat vajíčka tasemnice. To je možné například konzumací nedostatečně tepelně upraveného hovězího nebo vepřového masa Tato vajíčka potom mohou proniknout ze střev člověka do krve a orgánů. V nich, tedy například i v mozku, se mohou zapouzdřit ve stadiu larev, což může být smrtelné. V ČR se ročně vyskytují nanejvýš nižší desítky případů nákazy, kterou si lidé většinou dovezou ze zahraničí.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy