Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Dokáže vám pomsta za vraždu opravdu ulevit na duši? Na to vám dnes odpoví oscarové drama Tajemná řeka

Jak dalece nás ovlivňuje to, čím jsme si v dětství prošli? Dokážeme navždy zapomenout a zatlačit svoje vzpomínky, nebo v nás pořád zůstane touha se mstít? Až taková, že jsme schopni zabít bez ohledu na následky?

A co když nic není tak, jak to na první pohled vypadá? Mystic river (Tajemná řeka) není jen název filmu, ale i řeky, u níž v tomto filmu vše začíná a také končí.

Bývalý herec a nyní slavný režisér Clint Eastwood natočil oscarové drama, kde divák do poslední chvíle tápe a jednotlivé postavy v něm vyvolávají co největší zvědavost. I právě proto, že nic není řečeno přímo.

Tři malí kluci se na ulici baví tak, jak je u dětí normální. Dělají skopičiny a poflakují se po škole a ani je nenapadlo, že to auto, ve kterém sedí nějaký cizí pán a nalákal jednoho z nich k sobě do vozu, změní osudy všech tří. A to přímo tragicky.

Chlapec je odvezen na tajné místo a zneužíván, až se mu jako zázrakem podaří jednoho dne utéct. Zdánlivě banální příhoda, která je pak všemi třemi kamarády zapomenuta, se bolestně připomíná v jejich dospělosti. Tím nejhorším možným způsobem.

Dospělý Sean Penn má krásnou rodinu, krásnou ženu a krásnou mladou dceru. Co na tom, že se živí jako kriminálník, který se snaží najít své místo ve společnosti tím, že vede malý obchod. Už jednou za mřížemi seděl a jeho kamarády byste si domů zrovna nepozvali, je to banda obhroublých hovad, jež nejdou pro násilí daleko. Pennova rodina se rozrostla i o bývalého kamaráda z dětství Tima Robbinse, jenž se do ní přiženil. Podivínský otec malého chlapce a manžel velmi plaché ženy působí na okolí velice zvláštním dojmem, žije bohabojný život a kde se objeví, tam začnou vzduchem létat šeptané drby.

Ano, to je on. Ten kluk, co ho jako malého odvezlo to auto a on zažíval muka zneužívání. Zapomněl na to? Nikdo neví, o děsivé minulosti se totiž v této rodině nemluví.

Zvrat nastává tehdy, kdy mladá dcera Jimmyho Markuma (Penn) jednoho dne zmizí. Přísný a zároveň milující otec si zpočátku dělá jen malé obavy, dokud policista Devine (Kevin Bacon) nedostane hlášení, že se stala vražda a je nalezeno tělo oběti. Poslední, kdo ji viděl živou, je strýc Dave Boyle (Tim Robbins).

Všichni tři přátelé z dětství se tak znovu setkávají za velmi tragických okolností. Kevin Bacon jako vyšetřující policista, Sean Penn jako otec toužící po pomstě za smrt své dcery a Tim Robbins coby hlavní podezřelý, který se té noci, co se vražda stala, vrátil domů se zakrvácenýma rukama.

Příhoda, která je jako děti potkala, by v tomto případě neměla hrát roli, ale nelze se k ní nevracet. Každý z nich má své kostlivce ve skříni a na povrch vyplouvají velmi zvláštní souvislosti, jež by mohly zvrátit vyšetřování a pomoci najít skutečného vraha. Spravedlnost ale vždycky byla slepá a jsou věci, které nedokážete přiznat a otevřít Pandořinu skříňku ani tehdy, kdy vám jde skutečně o život.

Je ale pomsta skutečně úlevná? Pomůže vám se očistit, nebo se po ní život ještě více zkomplikuje? Každý si spravedlnost vykládá jinak a na tyhle otázky vám Tajemná řeka neodpoví. Naopak vám po ní zůstane v hlavě mnoho otázek, stejně tak jako pocit naplnění z mistrně zrežírovaného syrového dramatu, kde se velký důraz klade hlavně na to, že každá strana má dvě mince a černobílý pohled na události, do nichž jste i omylem vtaženi, může být až fatálně mylný.

Související články

Další články