Jak dalece nás ovlivňuje to, čím jsme si v dětství prošli? Dokážeme navždy zapomenout a zatlačit svoje vzpomínky, nebo v nás pořád zůstane touha se mstít? Až taková, že jsme schopni zabít bez ohledu na následky?

A co když nic není tak, jak to na první pohled vypadá? Mystic river (Tajemná řeka) není jen název filmu, ale i řeky, u níž v tomto filmu vše začíná a také končí.

Bývalý herec a nyní slavný režisér Clint Eastwood natočil oscarové drama, kde divák do poslední chvíle tápe a jednotlivé postavy v něm vyvolávají co největší zvědavost. I právě proto, že nic není řečeno přímo.

Tři malí kluci se na ulici baví tak, jak je u dětí normální. Dělají skopičiny a poflakují se po škole a ani je nenapadlo, že to auto, ve kterém sedí nějaký cizí pán a nalákal jednoho z nich k sobě do vozu, změní osudy všech tří. A to přímo tragicky.

Chlapec je odvezen na tajné místo a zneužíván, až se mu jako zázrakem podaří jednoho dne utéct. Zdánlivě banální příhoda, která je pak všemi třemi kamarády zapomenuta, se bolestně připomíná v jejich dospělosti. Tím nejhorším možným způsobem.

Dospělý Sean Penn má krásnou rodinu, krásnou ženu a krásnou mladou dceru. Co na tom, že se živí jako kriminálník, který se snaží najít své místo ve společnosti tím, že vede malý obchod. Už jednou za mřížemi seděl a jeho kamarády byste si domů zrovna nepozvali, je to banda obhroublých hovad, jež nejdou pro násilí daleko. Pennova rodina se rozrostla i o bývalého kamaráda z dětství Tima Robbinse, jenž se do ní přiženil. Podivínský otec malého chlapce a manžel velmi plaché ženy působí na okolí velice zvláštním dojmem, žije bohabojný život a kde se objeví, tam začnou vzduchem létat šeptané drby.

Ano, to je on. Ten kluk, co ho jako malého odvezlo to auto a on zažíval muka zneužívání. Zapomněl na to? Nikdo neví, o děsivé minulosti se totiž v této rodině nemluví.

Zvrat nastává tehdy, kdy mladá dcera Jimmyho Markuma (Penn) jednoho dne zmizí. Přísný a zároveň milující otec si zpočátku dělá jen malé obavy, dokud policista Devine (Kevin Bacon) nedostane hlášení, že se stala vražda a je nalezeno tělo oběti. Poslední, kdo ji viděl živou, je strýc Dave Boyle (Tim Robbins).

Všichni tři přátelé z dětství se tak znovu setkávají za velmi tragických okolností. Kevin Bacon jako vyšetřující policista, Sean Penn jako otec toužící po pomstě za smrt své dcery a Tim Robbins coby hlavní podezřelý, který se té noci, co se vražda stala, vrátil domů se zakrvácenýma rukama.

Příhoda, která je jako děti potkala, by v tomto případě neměla hrát roli, ale nelze se k ní nevracet. Každý z nich má své kostlivce ve skříni a na povrch vyplouvají velmi zvláštní souvislosti, jež by mohly zvrátit vyšetřování a pomoci najít skutečného vraha. Spravedlnost ale vždycky byla slepá a jsou věci, které nedokážete přiznat a otevřít Pandořinu skříňku ani tehdy, kdy vám jde skutečně o život.

Je ale pomsta skutečně úlevná? Pomůže vám se očistit, nebo se po ní život ještě více zkomplikuje? Každý si spravedlnost vykládá jinak a na tyhle otázky vám Tajemná řeka neodpoví. Naopak vám po ní zůstane v hlavě mnoho otázek, stejně tak jako pocit naplnění z mistrně zrežírovaného syrového dramatu, kde se velký důraz klade hlavně na to, že každá strana má dvě mince a černobílý pohled na události, do nichž jste i omylem vtaženi, může být až fatálně mylný.