Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Dojemný dárek zesnulému manželovi: Petra Janů mu deset let po smrti složila velkou poctu

Petra Janů s Michalem Zelenkou tvořili stabilní pár.
Zdroj: Profimedia.cz
VÝROČÍ
Na 16. prosince 2021 vychází smutné desáté výročí úmrtí producenta a manažera Michala Zelenky (†63), manžela Petry Janů (68). Zpěvačka nyní své lásce do nebe posílá nádherný dárek.

Michal Zelenka prohrál boj s rakovinou

Michal Zelenka se stal mužem Petry Janů v roce 1978, stihli spolu tedy prožít krásných 33 let. Bohužel je ale rozdělila zákeřná rakovina a zpěvačka rázem přišla o životní oporu, přítele, parťáka i rádce.

Půl roku věděla strašnou a definitivní diagnózu, manželovi ale neměla odvahu ji říct. Když o něj přišla, zhroutil se jí na chvíli celý svět. Vždyť právě on se velkou měrou podílel na jejím úspěchu.

Petra Janů musela být statečná

V den jeho úmrtí měla dvě vystoupení a statečně je zvládla. I vánoční koncert, který následoval krátce poté. Ale první rok po jeho odchodu prožila jako v mlze.

Po deseti letech je Petra Janů se smrtí manžela již smířená, čas zahojil všechny rány. A vzpomíná jen na to krásné, co s ním prožila.

Navíc bude moci smutné kulaté výročí tak trochu i oslavit.

Dojemná pocta

„Jsem pyšná na to, že se mi konečně podařilo na jeho počest vybudovat rybník Michal. V plánu to bylo déle, konečně se to ale podařilo. V létě ho oficiálně pokřtím. Je u mé chalupy, jsem ráda, že se to poštěstilo dotáhnout. I v katastru už je zapsaný jako rybník Michal,“ řekla eXtra.cz zpěvačka.

Místním tak zdatného manažera a producenta bude rybník připomínat i dávno poté, co o jeho existenci už nebude mít nikdo ani ponětí.

Jak se poznali

K seznámení došlo náhodou. Michal Zelenka přišel v roce 1972 do Semaforu s tím, že shání zpěvačku ke Karlu Černochovi a kdosi mu poradil, že dobře zpívá právě Petra. Ta měla tehdy patnáct kilo navíc, byla klasické oplácané vesnické děvče, a navíc na sobě měla sukni, která Zelenkovi připadala odporná.

Neváhal jí do očí říct, že se na ni nedá dívat, ale když zavře oči, zvládne ji poslouchat. Sice se urazila, ale nechala si poradit. Navrhl jí radikální změnu garderóby a účesu, donutil ji zhubnout a po čase se sama zpěvačka vůbec nepoznala.

„Na začátku jsme se neměli moc rádi a vyvíjelo se to tak, že jsme najednou zjistili, že spolu bydlíme,“ vzpomínal kdysi pro Aha! Zelenka.

Proč nikdy neměli děti

Michal jí sehnal i autory, Zdeňka Rytíře a Otu Petřinu, takže brzy měla autorský repertoár a mohla tak nastartovat zářnou kariéru.

Během manželství samozřejmě nastaly i krušnější chvíle, měli i krizi, ale úspěšně ji překonali. Byli si totiž souzeni. On na ni obdivoval píli, nadanost, svědomitost a láskyplnost nebo kulinářské schopnosti, ona na něm jeho organizační schopnosti, nos na hity a pomoc ve všech aspektech života. Respektovali se, dávali si prostor a dokázali potlačit ego ve prospěch toho druhého.

Nikdy neměli děti. Vyloženě se jim nebránili, ale na druhou stranu oba byli z rozvedených manželství s ošklivými rozvody, takže úplně netoužili po tom, aby přivedli na svět dítě, které by nedej bože zažilo to samé.

Kdo byl Michal Zelenka

Michal Zelenka už na střední škole založil autorské divadlo, po maturitě začal hrát ve skupině Beatings. Později ale usoudil, že je šikovnější producent a manažer než hudebník. Kromě Petry Janů spolupracoval s Michalem Prokopem, skupinami Framus Five a Blue Effect, Karlem Černochem, Hanou Hegerovou nebo s herci Josefem Dvořákem či Jiřím Císlerem.

Po revoluci založil rádio Vox, před smrtí byl prezidentem Asociace provozovatelů soukromého vysílání. Jeho první manželkou byla Helena Kunderová, neteř Milana Kundery.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy