Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Dojemné! Ministr Kulhánek doufá, že na jeho činy bude malinká dcera jednou hrdá

Ministr Jakub Kulhánek doufá, že na jeho činy bude dcera jednou hrdá
Zdroj: Profimedia
VYJÁDŘENÍ

Jakub Kulhánek je v křesle ministra zahraničí sotva pár dní a už musí řešit otázky mezinárodní bezpečnosti. Šéf resortu zahraničí pro Blesk Zprávy prozradil své pocity o nástupu do funkce v náročné době roztržky s Ruskem a jak to vzala jeho rodina. Kulhánek rovněž prozradil, kde v současnosti bydlí vyhoštění Češi z velvyslanectví v Moskvě.

Tématem číslo jedna posledních několika dnů jsou vyhrocené diplomatické vztahy s Ruskem, které nastaly po zveřejnění kauzy vybuchlého skladu ve Vrběticích. Česko ze země vyhostilo na 18 zaměstnanců ruské ambasády v Praze, přičemž Rusové neotáleli a vykázali hned 20 Čechů z ambasády v Moskvě. Vyhrocenost vztahů se stále stupňuje a do toho ve středu přišel nový šéf resortu zahraničí. Osoba, která za všechny činy okolo toho zodpovídá. Jakub Kulhánek nahradil ve funkci šéfa resortu zahraničí vicepremiéra Jana Hamáčka.

Kulhánek se pro Blesk Zprávy rozmluvil o tom, jak vnímá svůj nástup do funkce v této náročné době. „Na ministerstvu zahraničí jsem působil i v době libanonské kauzy, kdy došlo k únosu několika českých občanů a byly tam také nějaké krizové situace. Toto je také dost krizová situace, ale asi bych si vymýšlel, když bych řekl, že bych si kdy, řečeno možná nediplomaticky, pomyslel, že to bude taková jízda. Ještě před nástupem jsem samozřejmě nějaké informace a indicie měl. Přistupoval jsem k tomu s velkou pokorou a teď se snažím o to, abych byl skutečně silným šéfem diplomacie,“ konstatuje.

Nový ministr zahraničí v rozhovoru mluví i o tom, že nabídku stát se ministrem probíral se svou partnerkou. „Bylo pro mě důležité její rozhodnutí, že za mnou bude stát, i když to samozřejmě nebude lehké,“ popisuje ministr s tím, že své dvouleté dcery se zeptat nemohl a že věří, že mu dcera otcovskou absenci odpustí. „Doufám, že až se jednou podívá v čase zpět, že si řekne, že se její otec úplně nezbláznil a odvedl slušně svoji práci pro Českou republiku.“

Jakub Kulhánek dal ihned po nástupu do funkce Rusku velké ultimátum. Zavolal si ruského velvyslance v Praze a sdělil mu jasné stanovisko. „Vezměte zpět našich 20 vyhoštěných diplomatů, kteří neudělali nic špatného,“ řekl s tím, že požaduje odpověď Ruska do čtvrtečního poledne. Odpověď nepřišla, a proto bylo třeba si dupnout rázněji. Došlo ke snížení počtu pracovníků na ruské ambasádě v Praze tak, aby to odpovídalo Čechům na ambasádě v Moskvě. Stav bude tedy 32 Rusů v Česku a 32 Čechů v Rusku.

Ministr prozradil, že vyhoštěným Čechům, na které je v Rusku pohlíženo jako na nežádoucí osoby, se snaží pomoct, jak to jen jde. Pracovníci české ambasády přechodně bydlí na zámku ve Štiříně, který patří pod ministerstvo zahraničí. Při nejbližší příležitosti se s nimi chci sejít osobně a poděkovat jim, protože si myslím, že si to zaslouží. Pro řadu z nich jsou to navíc i velmi složité osobní příběhy. Naším úkolem je se o ně postarat,“ popisuje šéf zahraničí, který má v současnosti – podobně jako vicepremiér Hamáček – posílenou ochranku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy