Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Dojemná slova blízkého přítele! Kellner byl Karel Gott mezi podnikateli, vzpomíná šéf Seznamu

Petr Kellner.
Zdroj: Se souhlasem PPF
+ Další fotografie
Hezká vzpomínka
Smrt nejbohatšího Čecha a hlavně otce čtyř dětí Petra Kellnera (†56) zasáhla celé Česko. K jeho životu se rozhodl vyjádřit i zakladatel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič (47), který Kellnera přirovnal ke Gottovi mezi podnikateli.

Ivo Lukačovič patří k nejúspěšnějším českým podnikatelům a podle magazínu Forbes je šestnáctým nejbohatším Čechem. Proto není divu, že tragicky zesnulého Petra Kellnera znal. I když asi ne tolik, jak si mnozí myslí. V článku totiž Lukačovič popisuje, že Kellner mezi české podnikatele nikdy moc 'nezavítal'. „Všichni o něm mluvili, probírali jeho podnikatelské kroky, typicky česky ho drbali. Ale osobně jej znal málokdo,” popisoval Lukačovič. Podle něj byl Kellner něco jako Karel Gott, vyčnívající v českém (show)byznysu. Ale rozdíl mezi nimi byl ten, že Kellner málokdy komunikoval s novináři nebo veřejností. A tak se o něm do dnešních dní ví vlastně velmi málo.

Lukačovič v článku dále zmiňuje, že mu, stejně jako jiní podnikatelé, v minulosti trochu zazlíval, že se s ním Kellner tolik nebaví a žije si svůj utajovaný život. „Čím byl Petr záhadnější, o to více mě lákalo poznat ho osobně. Jak je možné, že jeden člověk dokáže budovat tak úspěšnou firmu? Bez prokazatelné korupce, bez tunelování, skandálů či bez monstrózních soudních sporů?”

Inovátor, který expandoval na východ

Když se Kellner před lety rozhodl, že s Home Creditem nebude expandovat na Západ, ale místo toho na Východ, byl to velmi odvážný krok. „Zkuste se vrátit do doby před pětadvaceti lety. Procházíte se po špinavých ulicích Prahy a možná i trochu rozumíte lidem ze Západu, proč se na vás dívají nadřazeně. V tom okamžiku si dokážete uvědomit, jak obrovská dávka odvahy a odhodlání byla za tímto Petrovým rozhodnutím,” vysvětluje Lukačovič a snaží se tak ukázat, jak byl Kellner odvážný.

Založit byznys v cizí zemi je totiž velmi náročné a jemu se to podařilo. Je s podivem, že si vybral zrovna másta, která na tom byla v devadesátých letech ještě hůře, než Česká republika, ale i přesto to dokázal, čímž si vysloužil nebývalý respekt. „Musíte smeknout před do nebe volající podnikatelskou troufalost,” komentoval dále Lukačovič.

Charismatický a empatický člověk

Lukačovič měl možnost poznat Kellnera osobně a řekl o něm, že byl velmi citlivý, slušný a empatický člověk, který si na nic nehraje a nad nikoho se nepovyšuje. Kromě toho také stál vždy pevně nohama na zemi. „Vedli jsme spolu dlouhé debaty o byznysu o kitingu, horách, o létání ve vrtulníku. I o tom, jak se člověk jeho ražení musí vší silou snažit, aby vedl pokud možno běžný život,” doplnil Lukačovič. „Pokud bych jej musel charakterizovat jedním slovem, pak bych asi řekl: charismatický,” uzavřel vzpomínku.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy