Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Dojemná péče o Josefa Laufera: Dcera mu čte v angličtině a odmítá se vzdát naděje

Zdroj: Showpix
NEMOC

Už sedmnáct měsíců leží Josef Laufer (81) v nemocnici poté, co se mu po operaci srdce vážně přitížilo a řadu měsíců strávil i v umělém spánku. A i když někteří lidé by už se pomalu vzdali naděje na vyléčení, dcera Ester to odmítá.

Josef Laufer má často návštěvy

„Žádné novinky ohledně táty nejsou. Jediná dobrá věc je, že se trochu zlepšila covidová situace a že díky tomu mohu navštěvovat oba rodiče, což předtím nešlo,“ řekla eXtra.cz Ester Lauferová. „Jen doufám, že lidé budou ohledně covidu rozumní a na podzim se zdravotnická zařízení zase nebudou zavírat,“ věří dcera herce Josefa Laufera a kostýmní návrhářky Ireny Greifové.

Ester Lauferová: Zkouší na něj češtinu i angličtinu

Kdykoli má jen chvíli čas, tráví ho u tatínkova lůžka.

„Tátovi kupuju muziku, objednávám mu různou hudbu. A hodně mu čtu. Třeba i v angličtině, protože čeština, i když tu strávil většinu života a mluví skvěle česky, není jeho první jazyk. Zkouším to různě. Česky mu pak vyprávím také novinky v mém životě,“ popisuje.

„Snažím se s ním a mámou trávit co nejvíc času, ale je těžké to skloubit s prací a rodinou. Denně to nestíhám, ale byla bych ráda, kdyby se to takhle podařilo,“ svěřila se eXtra.cz.

Nikdy to nevzdá

Zároveň odmítá házet flintu do žita, přestože tatínkův stav se zatím nezlepšil. Jaký přesně je, to dcera nechce říci, ale po dlouhém období v kómatu může dojít i k tomu, že pacient skončí ve vegatitivním, takzvaném apalickém stavu (porucha vědomí podobná kómatu), v němž sice spontánně dýchá, ale nemůže komunikovat, žvýkat či polykat.

„Pořád tam je šance. A dokud je, je naší povinností pro to udělat maximum. Někdo by řekl, že šancí už by byl jen zázrak, ale podle mě stojí za to bojovat,“ pevně věří Ester.

A jak se daří matce?

„Maminka je v novém zařízení; klinika, na níž byla, otevřela novou pobočku, kterou mám blíž a maminka je tam spokojená. I když spokojená asi není to úplně přesné slovo… to by byla až tehdy, kdyby se otevřely dveře a objevil se v nich táta,“ dodala Ester Lauferová.

Související články

Další články