Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Dojde na výměnu ministra zdravotnictví? Na Blatného pozici nikdo nechce, říká politolog Kopeček

Zdroj: profimedia.cz
Ministr zdravotnictví
V České republice v současné chvíli asi neexistuje méně žádaná pozice než post ministra zdravotnictví. Nelze se tomu divit, vždyť Jan Blatný musí řídit boj s pandemií, do kterého mu neustále zasahuje premiér Andrej Babiš. Právě od něj ministr zdravotnictví často schytává kritiku, naposledy o víkendu. K premiérovi se navíc přidal i prezident, ihned se tak začalo spekulovat, zda nedojde na Blatného odvolání. Podle politologa Lubomíra Kopečka to je ale nereálné. „Jsme v situaci, kdy ten post nikdo nechce,“ říká Kopeček.

Premiér Andrej Babiš (66) se o víkendu opět opřel do Jana Blatného. "Nemá manažerské zkušenosti, nemá možná v okolí dostatek dobrých úředníků, takže situace pro něj je náročná," řekl Babiš pro CNN Prima News.

Přitom to byl sám premiér, kdo Blatného navrhl na post ministra zdravotnictví. "To měl pan premiér vědět už ve chvíli, kdy ho navrhl ke jmenování ministrem zdravotnictví," poukazuje politolog Lubomír Kopeček s tím, že to není poprvé, co premiér kritizuje Blatného manažerské schopnosti.

Zemanova kritika je nemístná

Ne zrovna lichotivá slova si ministr zdravotnictví o víkendu vyslechl hned dvakrát, jelikož se o něm rozpovídal i prezident Miloš Zeman (76) v rozhovoru pro CNN Prima News. "Mně je ho (Blatného) líto. Já už jsem mu to říkal, říkal jsem při jeho jmenování, že přichází z parku do džungle, a ta džungle ho sežrala," řekl Zeman a dodal, že by bylo sprosté se Blatnému posmívat. "Já vzhledem k některým jeho tiskovým konferencím na něm pozoruji syndrom vyhoření," všímá si hlava státu.

"Problém je už v samotném výroku pana prezidenta, který v kritickou chvíli zpochybnil ministra zdravotnictví. Z pozice hlavy státu to není šťastné a rozhodně by to neměl dělat přes média v době, kdy máme totální lockdown, nemocnice jsou plné pacientů a na stole není za Blatného žádná personální náhrada," zkritizoval Zemanův výrok Kopeček.

Odvolání není na pořadu dne

Jelikož Babišovy a Zemanovy poznámky na Blatného adresu přišly v jeden víkend, začalo se ihned spekulovat o tom, zda nehrozí ministru zdravotnictví odvolání z funkce. To je ale podle Kopečka nereálné. "Jsme v situaci, kdy ten post nikdo nechce. V tuhle chvíli se asi nenajde nikdo, kdo by s Blatným měnil pozici," upozorňuje politolog.

"Stejně tak v tuhle chvíli měnit ministra zdravotnictví z fakticky subjektivních důvodů téměř nejde," dodává Kopeček. Odchod Blatného z funkce se tak nejspíš ani tentokrát konat nebude, což ostatně potvrdil i premiér.

Související články

Další články