Již více než tři desetiletí je Pákistán domovem jedné z nejpočetnějších uprchlických komunit. Právě do této země totiž zamířilo více než 1,6 milionů Afghánců, kteří se rozhodli opustit svůj válkami zmítaný domov.

Mnoho z nich odešlo z Afghánistánu během sovětské invaze v roce 1997 a desetitisíce dalších je následovaly v době nástupu Talibanu k moci. Třetí vlna emigrace proběhla v roce 2001, kdy byl Afghánistán napaden Spojenými státy a jejich spojenci.

V pákistánských slumech se tak narodilo a vyrostlo již několik generací afghánských dětí. Jedním z nich je i dvanáctiletý Awal Gul, který žije v chudinské čtvrti na okraji Islámábádu a nikdy nechodil do školy. Místo toho pracuje jako nádeník na nedalekém trhu s ovocem a zeleninou.

„Můj domov je v Afghánistánu. V Pákistánu nám nic nepatří, navíc nás řada místních obyvatel považuje za teroristy,“ říká.

Pro úplnost dodejme, že tyto dojemné snímky pořídil fotograf Muhammed Muheisen, který pracuje pro americkou tiskovou agenturu Associated Press.