Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Dohra páteční aféry: Prymula je připraven rezignovat. Trvá však na tom, že nic neudělal

Dohra páteční aféry: Prymula je připraven rezignovat. Trvá však na tom, že nic neudělal
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
Aféra
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce. Funkci mu pak předá. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Stále si stojí za svým, že žádná nařízení neporušil. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček (41) je toho názoru, že by měl být ministr zdravotnictví vyměnen.

V pátek Roman Prymula rezignovat odmítl. Uvedl, že s premiérem Andrejem Babišem bude jednat o další spolupráci. Již před tím v rozhovoru pro server iDNES.cz nevyloučil, že v pondělí sám rezignuje na ministerskou funkci. Myslí si však, že žádné nařízení neporušil.

Prymulu zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Andrej Babiš v pátek ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání.

"Myslím si, že tam žádné porušení nebylo. Ještě přes víkend si to rozmyslím. Není vyloučeno, že zítra (v pondělí) oznámím rezignaci sám," řekl Prymula.

Kritika od Pavla

Vystoupení Romana Prymuly v restauraci na Vyšehradě kritizoval také generál Petr Pavel. "Je mimořádně důležité, aby nás z krize vedli lidé, kteří umějí jít příkladem a mají důvěru veřejnosti. Ministr Prymula udělal chybu, která neznamená jen zásadní zpochybnění jeho pozice, ale zpochybnění věrohodnosti opatření nařízených vládou. Premiér proto nemohl ani konat jinak.

Čelíme dál závažné krizi a úspěch našeho boje s virem nestojí a nepadá s jedním člověkem. Všichni musíme mít vůli a kázeň nad epidemií zvítězit. Soustřeďme se proto na to, co může udělat každý z nás. Chci požádat všechny, aby se zdrželi vytloukání politických bodů z kritiky selhání jednoho člověka. Zbytečně to jen zvýší demoralizaci lidí, kteří sami neselhali a poctivě dodržují opatření. Výměna ministra zdravotnictví nás nesmí paralyzovat, nesmí přinést chaos, nečinnost nebo dokonce rezignaci na opatření. Všichni bychom teď měli myslet na to, jak podat pomocnou ruku a jak každý z nás může přispět k tomu, abychom z toho byli brzy venku. Třeba podporou zdravotnických a sociálních zařízení nebo například darováním krve. Sám nabízím pomoc, kde bude třeba," uvedl generál Petr Pavel.

Skandál Romana Prymuly

Prymula se v uzavřené restauraci sešel se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem V rozhovoru řekl, že tam dorazil na Faltýnkovo pozvání. Schůzky se účastnil ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Faltýnek v pátek uvedl, že s Prymulou jednal o misi zahraničních lékařů v Česku. Prymula mluvil o tom, že se jednání týkalo testování. "Bavili jsme se ještě o opatřeních. Bylo to širší téma," uvedl ministr v rozhovoru pro iDNES. V pátek nejdřív týdeníku Respekt popisoval, že seděli v salonku restaurace a neměli roušky, protože měli nápoje. Později řekl, že to bylo v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Babiš v pátek řekl, že prezidentovi Miloši Zemanovi předal životopis nového kandidáta, hlava státu by ho měla přijmout v úterý v Lánech a ve čtvrtek by mohlo následovat jmenování a uvedení do úřadu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Radiu Z a České televizi řekl, že předpokládá, že ve čtvrtek bude jmenování. "V tuto chvíli, zdá se, není jiné možnosti, nežli výměna ministra zdravotnictví," řekl Ovčáček. Uvedl, že prezident by byl rád, kdyby Prymula jako odborník na epidemiologii pokračoval v práci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy