Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Dohady na pracovišti: Ty vaše kuřpauzy byste si měli napracovat, stěžují si nekuřáci

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
kuřpauza
Portugalská společnost Galp, která působí ve Španělsku, snížila platy těm zaměstnancům, kteří častěji opouští pracoviště kvůli přestávkám na cigaretu nebo kávu. Sociálními sítěmi se toto téma prohnalo velice rychle a způsobilo menší poprask i u nás v Česku. Co si myslíte vy o tom, že by si kuřáci měli napracovat pauzičky na cigaretu? Nebo by se měly zavést mini přestávky i pro nekuřáky?

V portugalské energetické společnosti Galp, působící ve Španělsku, se snižovaly platy, a to převážně těm zaměstnancům, kteří si odskakovali na cigaretu nebo rychlou snídani. To rozvášnilo hned několik desítek lidí, kteří se na sítích začali dohadovat, jak by to vlastně mělo být. Debata se dostala až do Česka a rozvášnila naše kuřáky a nekuřáky v komentářích na Facebooku pod sdíleným článkem webu TN.cz

Zaměstnanci ve firmách mezi sebou už nějaký čas řeší, zda by neměli mít kuřáci své cigaretové pauzy napracované. Nekuřáci jsou toho názoru, že ročně odpracují mnohem více hodin než kuřáci, kteří si sem tam odběhnou na cigaretu, což je v průměru kolem 6 minut. Někteří nekuřáci se v komentářích vyjádřili k tomu, že když kuřáci mohou odbíhat ven, mají oni sami stejné právo na to si vybrat pauzu i mimo přestávku na oběd.

Je to o lidech

Zaměstnanec, který kouří, si během pracovní doby odběhne například třikrát denně na pět minut na cigaretu. K tomu využívá půlhodinovou pauzu na oběd jako všichni ostatní a stejně nakonec odchází domů ve stejnou dobu jako ostatní zaměstnanci.

Jedna z komentujících se staví na stranu nekuřáků: "Proč by měli kouřit v pracovní době? Vždyť má pauzu. Já jako nekuřák k tomu přijdu jak? Zajdu si na toaletu, a to rozhodně netrvá tak dlouho jako cigareta. U nás se to strhává, kolegové přestali chodit kouřit, protože jim to bralo hodiny. Ono se to za měsíc totiž nastřádá. Jasně, že když budou moci chodit kouřit, tak chodit budou. Podle mě je to jen o lidech a pohodlí."

Měli by si je napracovat

Denně se jejich práce zkrátí o 15 minut, když jsou na pětiminutové pauze na cigaretu, takže mají odpracováno méně než kolegové nekuřáci. Během týdne se taková kouřová pauza může protáhnout na víc než hodinu. Podle zákoníku práce se taková kouřová nepočítá do pracovní doby, takže by podobné pauzičky měli napracovat, stejně jako například pozdní příchod.

Komentující muž byl rozhořčen: "Jasně, takže já budu makat od rána do večera, budu mít jednu pauzu na oběd a oni budou odbíhat na cigárko, kdy se jim zachce? Ani náhodou, jen ať si to koukají odpracovat, když se chtějí ulejvat."

Co by ještě chtěli?

Další komentující se spíš pustila do zaměstnavatelů: "Sice jsou ti kuřáci mor, to je fakt, ale celkově jsme v českém zákoníku práce docela biti s těmi přestávkami. Je jen 1x půl hodiny, a to neplacené, není zaplacena doba na očistu a doba na převlečení. Co by ještě zaměstnavatelé chtěli více? Pokud je práce organizovaná tak, že flákání není poznat, tak pak je blbě organizovaná práce. A aby si nemohl udělat člověk 10 minut pauzu po 2 hodinách? To je taky přehnané, ne?"

Reakcí bylo mnoho, někteří reagují podrážděně, další lidé souhlasí s napracováním hodin. Jaký je váš názor?

Související články

Další články