Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Dodržujte opatření, nebo přijde totální lockdown, varuje Babiš Čechy

Dodržujte opatření, nebo přijde totální lockdown, varuje Babiš Čechy
Zdroj:
Koronavirus
Na mimořádné páteční tiskové konferenci promluvil ministr zdravotnictví Roman Prymula a premiér Andrej Babiš. Premiér varuje Čechy, aby dodržovali přísná opatření zavedená vládou. Jestliže se situace bude nadále zhoršovat, sáhne vláda po razantnějším kroku. Babiš hovořil o lockdownu neboli úplném vypnutí ekonomiky, které je nám dobře známo z jara.

Lockdown

Vláda možná bude muset přistoupit k dalším omezením proti koronaviru, pokud nebudou všichni v Česku dodržovat stávající opatření, řekl na dnešní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Nevyloučil v té souvislosti ani tzv. lockdown, tedy nutnost kompletního uzavření ekonomiky jako na jaře v počátcích epidemie covidu-19.

Lockdown

Lockdown je dočasné opatření, které ovlivňuje spíše určitou oblast než konkrétní místo. Je spojeno s omezeními veřejného života, aby se zabránilo například epidemii (celostátní karanténa či zákaz volného pohybu).

Vicepremiér Karel Havlíček podle něj pracuje na programech, které podnikatelům nahradí ztráty způsobené vládními opatřeními. "Živnostníkům pomůžeme, uděláme pro to maximum. Považuji za velice důležité, abychom všichni vnímali tu situaci a společně dodrželi opatření," sdělil Babiš.

Premiér vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat, a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Lidé v Česku podle něj jistě mají opatření "plné zuby", ale virus musí porazit všichni společně. "Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku," prohlásil.

"Musíme se semknout a musíme to vydržet. Ten vir můžeme porazit, ale nezvládne to samotná vláda," upozornil premiér.

Slova Prymuly

Ministr zdravotnictví Roman Prymula také promluvil na mimořádném brífinku. Apeloval, že situace je opravdu vážná. "Situace je skutečně vážná. Musíme poděkovat všem sestrám, lékařům, hygienikům, epidemiologům, vojákům a všem v první linii. Čeká nás nelehká doba, kdy budeme potřebovat ruku každého z nás. Zvládnout čísla, která tady máme, bude opravdu složité," pronesl Prymula.

"Zvyšuje se počet nakažených zdravotníků. Čísla za poslední den byla velmi alarmující. Musíme udělat vše proto, abychom zdravotníky ochránili," pokračoval.

"Chtěli jsme opatření vyhlašovat v pátek, ale museli jsme udělat výjimku. Obecně cílem opatření je, abychom zamezili těsnému kontaktu. Může se nakazit každý z nás," varoval ministr.

"Pokud se nakazíte, nenechávejte si to pro sebe. Buď buďte doma, nebo zavolejte svému lékaři, abychom věděli, že jste mohli nakazit někoho dalšího," připomenul.

Související články

Další články