Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Dodávky vakcín váznou. S doručováním pomůžou drony

Dodávky vakcín váznou. S doručováním pomůžou drony
Zdroj: Pixabay
COVID-19
V nedostatečné distribuci vakcíny by nám mohly pomoct drony. Americká firma Zipline několik let zpátky vytvořila samosprávný systém, který pomocí dronů roznáší léky a krev po celé Rwandě. Je to první země na světě, která takový systém využívá. Společnost si klade další cíl, od jara chce rozvážet vakcínu proti koronaviru. Se zprávou přišla agentura Bloomberg.

Firma Zipline, která byla založena před pěti lety v Silicon Valley, by od dubna ráda svůj dronový systém využila k rozvozu vakcín proti covidu-19 Společnost údajně jedná s některým z předních výrobců vakcíny. Jeho jméno ale zatím odmítla zveřejnit.

Agentura Bloomberg uvádí, že firma vybudovala systém, co dokáže dodávat zdravotnický materiál a zároveň mu zajistí dostatečně nízké teploty. To se hodí například vakcínám značky Pfizer, ty musí být skladovány v minimálně -70 stupních Celsia. Správnou teplotu zajišťují zdravotnické chladničky, což ale dost komplikuje celosvětovou distribuci a přechovávání vakcíny. Společnost Zipli ale tvrdí, že chladící boxy plánuje přidat do všech svých distribučních center.

Celý dronový distribuční systém by mohl fungovat na stejném principu jako ve Rwandě Nemocnice zadá přes aplikaci, SMS nebo telefonní hovor, co přesně požaduje a kdy to má být doručeno. Následně distribuční centrum dodávku zabalí a připraví k odletu. Cestu dronu pak sleduje po celou dobu dispečer, který dvě minuty před doručením zásilky uvědomí středisko. Náklad se shazuje z výšky a balíček přistane vždy na již domluveném místě.

Dron zvládne doručovat mnohem rychleji než automobily, v praxi až o několik hodin. Navíc se dostane i do míst, kam auto ne. Díky dronovému systému si nemocnice nemusí dělat zásoby a předchází tak tomu, že by nevyužitá plazma nebo krevní destičky prošly.

Firma Zipline implantuje do svých strojů GPS. Drony zvládnou díky své konstrukci a rychlosti obstarat doručovací okruh o vzdálenosti až 160 kilometrů. Společnost uvádí, že jejich drony létají i 128 km/h a jeden stroj unese náklad okolo 1,75 kilogramu. Drony Zipline za sebou mají přes 6,5 milionu nalétaných kilometrů a uskutečnily skoro 400 000 dodávek.

Keller Rinaudo, generální ředitel Zipline, říká, že firma chce pomoci v distribuci vakcíny primárně venkovským oblastem. Tvrdí, že místo, kde žijete, by nemělo určovat, jestli vakcínu proti covidu-19 dostanete, nebo ne.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy