Muž, který při záchraně chlapců z jeskynního komplexu přišel o život. To je Saman Kunan. Bývalý člen thajského námořnictva uvězněnému fotbalovému družstvu dodal bomby s kyslíkem. Množství kyslíku v jeskyni, kde byl tým nucen pobývat, kleslo na 15 %. Běžně se však pohybuje kolem 21 %. Jeho počínání bylo tedy nezbytné.

Při cestě zpět pod vodní hladinou ztratil vědomí a omdlel. Ostatní záchranáři se mu snažili pomoci, jak jen bylo možné. První pomoc v mezichodbě se ale nesetkala s úspěchem a Samana, který měl sám kyslíku málo, se už nepodařilo zachránit. Kunan zemřel v jednu hodinu ráno.

Evakuace chlapců je velmi komplikovaná.

Co je na celém příběhu dojemné, je to, že zkušený voják se na akci přihlásil jako dobrovolník. Členem námořních bojových demoličních jednotek byl celý život. Poté, co ze speciálních jednotek odešel, věnoval se triatlonu. Ve fyzické kondici se udržoval i cyklistikou nebo běháním.

Vážnosti situace i toho, jakou úlohu při záchraně sehrál, si byla vědoma i celá stovka vojáků, která nad jeho rakví držela deset minut ticha. Pohřeb hrdiny chce zaplatit thajský král Mahá Vatčirálongkón, uvedly úřady. Námořnictvo chce Kunana povýšit in memoriam.

„Taková neštěstí se v terénu stávat mohou, ale budeme pokračovat. Nepřestáváme pracovat,“ prohlásil velitel námořní jednotky Arpakorn Yookongkaew. Informace přinesl server The Guardian.