Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Dobrá zpráva od českých kynologů: Psi by mohli už brzy odhalovat covid-19 v těle člověka

Speciálně vycvičení psi by mohli odhalovat covid-19.
Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
výzkum
Podle českých kynologů by nám mohli v boji proti pandemii koronaviru pomoci psi. Kynologové se je snaží vycvičit k tomu, aby byli schopni virus vyčenichat. Dokonce by ho odhalili ještě v době, kdy člověk na sobě nepociťuje žádné příznaky. To by zásadním způsobem usnadnilo odhalování lidí, kteří se koronavirem nakazili. Na projektu spolupracují kynologové s výzkumníky, biology i IT odborníky.

V současné době vyvíjejí čeští kynologové metodu, jak využívat speciálně vycvičené psy pro odhalování koronaviru v lidském těle. Psi by mohli být velmi užiteční například při preventivních kontrolách ve zdravotnických zařízeních či při detekci nakažených osob na letištích nebo na nádražích.

Jak funguje odhalování nemoci?

Projekt speciálního výcviku psů se jmenuje Dog for Doc a kynologové s odborníky na něm pracují už od začátku března. Mluvčí projektu Dušan Stuchlík popsal webu iRozhlas princip fungování odhalování lidí s covid-19.

Vychází se z předpokladu, že onemocnění změní pach člověka podobně jako třeba tuberkulóza, malárie nebo rakovina. "Pokud se princip potvrdí, bylo by ideální využívat psy k detekci bezpříznakových pacientů i předmětů, které byly kontaminovány pachem z nemocného člověka," řekl.

Realizace výzkumu

Před týdnem skončila podle Stuchlíka příprava metodiky výzkumu a aktuálně probíhá odběr materiálu od infikovaných pacientů. Zapotřebí je také dokončit nezbytnou administrativu, která zajistí bezpečnost cvičených psů. "Jakmile výzkum přejde do stadia realizace, první výsledky bude možné očekávat zhruba po deseti týdnech," uvedl dále Stuchlík.

Vedoucí projektu je Gustav Hotový, který byl dříve mimo jiné šéfem českých kynologických záchranářů. Nyní stojí v čele organizace Search and Rescue Czech Republic. Projekt je podle něj náročný na čas i ochranné pomůcky. Lidé, kteří budou pracovat se psy, musí už teď dodržovat karanténu a procházejí pravidelnou kontrolou a testováním. Kynologové už o projektu informovali Ústřední krizový štáb.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy